1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. 5600 nüfuslu kasabada devasa Bitcoin rekabeti!

5600 nüfuslu kasabada devasa Bitcoin rekabeti!

5600 nüfuslu kasabada devasa Bitcoin rekabeti!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bugün Bitcoin’in doğum günü! “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” başlıklı makale 13 yıl öne bugün Satoshi Nakamoto tarafından kaleme alındı.


5600 nüfuslu kasabada devasa Bitcoin rekabeti!

Doğun Tarihi: 31 Ekim 2008

Doğum Yeri: Rockdale, Texas

Şu ana kadar 21 milyon adet Bitcoin’in 18.860 milyon adedi kazıldı. Kalan 2.14 milyon adet Bitcoin ise kazılmayı bekliyor. Bitcoin merkezsiz bir yapıysa sahip olduğu için doğum yeri de merkezsiz olması gerekiyor. Çünkü Bitcoin’ler dünya geneline yayılmış madenci havuzların kazılıyor. Ancak kalan 2.14 milyon adet Bitcoin büyük çoğunlukla ABD’nin Texas eyaletinin Rockdale kasabasında kazılacak.

bitcoin madencilik

Çin’in Bitcoin yasaklarına en çok sevinen Rocdale kasabasının 5,600 nüfuslu sakinleri olsa gerek. Çin yasaklarından sonra Bitcoin madencilik devleri, merkezlerini Rockdale’a taşıyor. Küçük kasabada devler, büyük bir rekabet içerisindeler.

Bitmain ve Riot Blockchain bu küçük kasabada devasa Bitcoin çiftlikleri kurdu. Eski bir endüstri merkezi olan Rockdale, Bitcoin sayesinde tekrardan eski canlı günlerine dönüyor. Rockdale Bitcoin madenciliğinde önemli bir merkez haline geliyor.

Kasaba ilginç bir tesadüfe de ev sahipliği yapıyor. 2008 Küresel Emlak Krizinin aktörlerinden olan Alcao Alüminyum şirketinin üretim merkezi Rockdale’deydi. Alcao, 2008 Krizinin ardından batarken aynı yıl Bitcoin küresel finansal sisteme bir tepki olarak doğdu. Kim derdi ki Alcao’nun eski tesislerinde Bitcoin çiftlikleri kurulacak ve Bitcoin kazılmaya başlanacak.

Çin yasaklarının ardından Çinli madenciler operasyonlarını büyük ölçüde ABD’ye taşıdı. Texas eyaleti ucuz elektrik kaynakları ve liberal politikaları sayesinde Bitcoin madencilerinin yeni merkezi haline geldi ve geliyor.

Aşağıdaki grafikte yıllara göre Bitcoin hash oranlarında Çin’in azalan gücünü görüyoruz. 2017 yılında toplam hash gücünün %70 ve üzeri Çin merkezli üretilirken bu oran hızla düşüyor. Günümüzde ise Bitcoin hash gücü coğrafi olarak daha istikrarlı ve demokratik yayılım gösteriyor.

bitcoin makale

Kaynak

İlgili!

Güncel Bitcoin fiyat tahmini, geleceği ve beklentiler 2021- 2025

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.