2010’da iki pizzaya 10000 Bitcoin ödeyen adam konuştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Laszlo Hanyecz iki pizzaya 10000 Bitcoin ödemişti. Arkadaşları Hanyecz’i “Bitcoin Pizza Adam”olarak çağırıyor. Laszlo Hanyecz, ABD’de yayınlanan ünlü televizyon programı 60 Dakika’nın konuğu oldu.


İki pizzaya 10000 Bitcoin

Laszlo Hanyecz, insanlar ona “Bitcoin Pizza Adam” lakabını takmış. Hanyecz’in hikayesi 2010 yılına dayanıyor. 2010 yılında Bitcoin çok kimseler tarafından bilinmiyordu ve değeri kuruşlarla ifade ediliyor. O dönemde Laszlo Hanyecz, 10 bin adet Bitcoin satın alır.

Bir süre sonra elindeki Bitcoin’lerin bir işe yaramayacağını düşünerek bozdurur ve Papa John isimli pizzacıdan iki adet pizza satın alır. Belki de bugünün kuru ile dünyanın en pahalı pizzasını yemiştir.

Yazının kaleme alındığı saatlerde Bitcoin, 7,844 dolardan işlem görüyor. Yani Bitcoin Pizza Adam, 2 adet pizzaya bugünün kurundan 784.4 milyon dolar para ödemiş.

Laszlo Hanyecz, ABD’deki ünlü televizyon programı 60 Dakika’nın konuğu oldu ve başından geçen trajikomik hikayeyi izleyiciler ile paylaştı.

Geçtiğimiz günlerde internette Bitcoin hakkındaki yazılara göz gezdirirken ünlü iktisatçı Mahfi Eğilmez Hocanın 23 Kasım 2013 tarihli Bitcoin isimli makalesine denk geldik. Dileyen okuyucularımız linke tıklayarak Mahfi Hocanın yazısını okuyabilir. Mahfi Hoca, makalede o tarihte Bitcoin’in 830 dolardan işlem gördüğünü belirtiyor.

Kripto paradan milyon dolar kazandı ama..! başlıklı yazımızda ise Peter McCormack’in Bitcoin ile yaşadığı ilginç bir hayat hikayesini paylaşmıştık.

Kısaca Bitcoin, kimilerine önemli fırsatlar sunarken kimileri de bu fırsatı tepiyorlar.


Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Yarın büyük gün: SEC’in Bitcoin ETF kararı kripto piyasalarında çöküşe neden olur mu?

Bitcoin 2016’da halving (yarılama) sonrasında 10 kat artmıştı: Ya 2020 yarılaması?

Rusya parlamentosunun kıdemli üyesi: Kripto paralar ve Bitcoin hükümetleri yıkabilir

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2010’da iki pizzaya 10000 Bitcoin ödeyen adam konuştu
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.