BTC : 82653 ₺ ETH : 1.871 ₺ XRP : 46.46 ₺ LTC : 7.67 ₺ USDT : 359.2 ₺ XLM : 0.2438 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. 2. Corona dalgası Bitcoin piyasasını yeniden yıkıp geçebilir mi?

2. Corona dalgası Bitcoin piyasasını yeniden yıkıp geçebilir mi?

2. Corona dalgası Bitcoin piyasasını yeniden yıkıp geçebilir mi?
0

Yeni bir Corona dalgası Bitcoin piyasasını yeniden yıkıp geçebilir mi? Çünkü Mart 2020 çöküşünde, hisse senetleri piyasasını takip eden BTC’nin neredeyse yüzde 60 düştüğünü görmüştük. Forbes dergisinde yer alan bir makale bu soruya cevap vermeye çalışıyor.


İkinci Corona dalgası Bitcoin piyasasını yeniden yıkıp geçebilir mi?

Mart 2020’de Covid-19 salgını endişeleri finansal piyasaları sarınca, hisse senetleri ile birlikte Bitcoin (BTC) fiyatı da çökmüştü. Peki, hisse senetleri bir kez daha çökerse Bitcoin de onu takip eder mi? Kraken borsayı yetkilisi Thomas Perfumo ve XBTO Group yetkilisi Paul Eisma’ya göre bu sorunun cevabı biraz karışık.

Perfumo, ilk önce bu yıl S&P 500 ile Bitcoin arasında pozitif bir korelasyon gördüğümüzü hatırlatıyor. Yani BTC aslında bu yıl zaman zaman ana akım finansal piyasaları adım adım takip etti. Ancak yine de Perfumo, uzun vadede hisse senetlerinde yaşanacak bir çöküşün Bitcoin’in değerini etkilemeyeceğini düşünüyor.

Mart ayında ABD Covid-19 salgını ile mücadele etmeye başladığında, salgının etkilerini azaltmak için bir dizi kısıtlayıcı önlem getirmişti. ABD hisse senetleri piyasası da son 20 yılın en ağır düşüşlerinden birini yaşamıştı. 4 – 23 Mart tarihleri arasında S&P 500 yaklaşık yüzde 30 düştü. Bu ana akım finans sektörü için çok büyük bir düşüş.

koinmedya_brave

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: BTC dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Bitcoin de benzer bir şekilde çöküş yaşamıştı. 7 – 13 Mart tarihleri arasında yüzde 58 düşmüştü. Tabii BTC tarihinde daha büyük düşüşler de var. Ancak öyle görünüyor ki bu sefer ikisi neredeyse aynı anda çöktü ve Bitcoin S&P 500 ile kıyaslandığında iki kat darbe aldı.

Ancak burada bir fark var. Bitcoin hızla toparlandı. Çöküşten sonraki 55 günde yüzde 162 yükseldi. S&P 500 ise 77 günde ancak yüzde 47 değer kazanabildi.

Perfumo ayrıca Bitcoin’in hisse senetleri ve nakit para ile kıyaslandığında değer saklama aracı olarak da görüldüğünü hatırlatıyor. Ancak hisse senetleri ile görülen bu korelasyon bu adına biraz gölge düşürüyor.

İlgili – Ünlü CEO’nun Bitcoin hedefi merak uyandırdı

Kripto şirketi XBTO yetkilisi Eisma ise Bitcoin ile ana akım piyasalarının aynı hizada ilerlemesinin endişe verici olduğunu belirtiyor. Yine de Eisma şuna dikkat çekiyor. BTC ile S&P 500, yılın ilk birkaç ayında pozitif korelasyon yaşarken, ardından ise bunu negatif korelasyona çevirdi.

Ayrıca şöyle bir sonuca da varıyor. BTC zaman zaman yüksek riskli varlık olurken, zaman zaman da dijital altına dönüşüyor.

Kaynak

Etiketler: