1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. 15 gün içerisinde 19 milyoncu Bitcoin kazılacak!

15 gün içerisinde 19 milyoncu Bitcoin kazılacak!

15 gün içerisinde 19 milyoncu Bitcoin kazılacak!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin oldukça şeffaf bir ödeme aracı. Öyle ki 19 milyonuncu Bitcoin’in ne zaman kazılacağını biliyoruz. Peki önümüzdeki ay ne kadar dolar ya da Euro basılacağını ya da kaç ton altın çıkarılacağını biliyor muyuz?


15 gün içerisinde 19 milyoncu Bitcoin kazılacak!

Şu sıralar hem ülkemizde hem de küresel ekonomide enflasyon ciddi biçimde sorun almaya başladı. Artan fiyatlar sabit gelirlilerin canını yakıyor. Enflasyonun neden olduğu en önemli makro ekonomik problemlerden birisi de belirsizlik. Enflasyonist ortamda artan belirsizliklerden dolayı kira sözleşmeleri, iş sözleşmeleri, borç sözleşmeleri ve diğer sözleşmelerde kesinlikle taraflardan birisi mağdur oluyor.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini

Enflasyonu destekleyen nedenlerden birisi de para politikaları. Örneğin önümüzdeki ay FED ve diğer merkez bankalarının piyasaya ne kadar para sürecekleri net değil. ABD, Ukrayna’ya ek olarak 800 milyon dolarlık silah yardımında bulunacağını belirtti. Bu ve benzeri harcamaların nasıl finanse edildiği ise muamma.

Bitcoin fiyatları

Fiat paralardaki belirsizliğe karşın Bitcoin’in arzı oldukça şeffaf. Günlük ve aylık ne kadar Bitcoin’in piyasaya sürüleceği net biçimde biliniyor. Örneğin 19 milyonuncu Bitcoin önümüzdeki 15 gün içerisinde piyasaya sürülmüş olacak.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin teknik fiyat analizi

Toplam Bitcoin arzı 21 milyon adet ile sınırlı. 19 milyonuncu Bitcoin de kazıldıktan sonra geriye sadece 2 milyon adet Bitcoin kalacak. Günlük kazılan Bitcoin sayısı 900 adet. Aylık yaklaşık 27,000 ve yıllık bazda ise yaklaşık 330,000 adet Bitcoin kazılıyor. Her 4 yılda bir piyasaya sürülen Bitcoin sayısı ise yarı yarıya azaltılıyor. 2024 yılının Mayıs ayında Bitcoin halving programlanmış durumda. Yani Mayıs 2024’den sonra piyasaya sürülen günlük Bitcoin sayısı 900 adetten 450 adede gerileyecek.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.