Loading...
btc
BTC
0%
Bitcoin
63.795,15 USDT
eth
ETH
-0.01%
Ethereum
3.083,82 USDT
bch
BCH
-0.68%
Bitcoin Cash
483,53 USDT
xrp
XRP
-0.48%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.33%
Litecoin
79,68 USDT
bnb
BNB
-0.36%
Binance Coin
535,71 USDT
sol
SOL
-0.18%
Solana
135,98 USDT
avax
AVAX
-0.72%
Avalanche
34,51 USDT
ada
ADA
-0.47%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.63%
Poladot
6,66 USDT
doge
DOGE
-0.45%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-0.2%
Shiba Inu
0,00 USDT

1.7 milyar dolarlık kripto borsaları soygununun arkasındaki hükümet

kripto dolandırıcılık
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu ülke ile bağlantılı hackerler, kripto para borsalarına düzenlenen dünyanın en büyük siber saldırılarından sorumlu. Gizli raporlara göre hacklerin arkasında ise hükümet var.


Çok sayıda kripto borsadan 1.7 milyar dolar çalan hükümet

Kuzey Kore bağlantılı hackerler grubunun, dünyada kripto para borsalarına düzenlenen en büyük siber saldırıların ve soygunların arkasında olduğu düşünülüyor. Güney Kore basısından Chosun’un haberine göre, Kuzey Kore’li siber saldırganlar son beş yılda çok sayıda borsadan yaklaşık olarak 1.7 milyar dolar (2 trilyon won) değerinde kripto para çaldı.

Habere göre, ABD federal savcıları işin arkasında Kuzey Kore hükümetinin olduğunu düşünüyor. Kuzey Kore ise kripto paraları uzun vadeli yatırım olarak görüyor. Ancak kripto fonlarını ise yasa dışı yollarla elde ediyor. Hacker saldırıları da bunlardan biri.

İlgili – Hackerlar hesapları nasıl ele geçiriyor?

Gizli rapora göre, ABD Ulusal İstihbarat Servisi (DNI) şu bilgileri ortaya çıkardı. Kuzey Kore hükümeti nükleer ve füze geliştirme gibi ‘öncelikli projelerini’ siber suçlarla finanse ediyor. Çalınan kripto paralardan ise söz konusu projeleri finanse etmek için fon oluşturuldu.

kripto 1.7 milyar dolarlık kripto borsaları soygununun arkasındaki hükümet

Chosun, haberde aynı zamanda rapordan şu alıntıyı da paylaşıyor:

“ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansına (CISA), dünyadaki tüm bankaların Kuzey Kore’nin siber saldırıları tarafından hedef alındığını bildiriyor. Ayrıca, Kuzey Kore’nin büyük güçlerin savunma sırlarını ve fonlarını çalmak için fidye yazılımı kullandığı da belirtiliyor. Siber saldırılar bunlarla sınırlı değil. Kuzey Kore siber saldırılar ile kripto para topluyor ve kripto paraları suç gelirlerini aklamak için de kullanıyor.”

Sonuç olarak raporda şuna dikkat çekiliyor. ABD ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yaptığı araştırmaya göre, Kim Jong-un rejiminin siber suçlardan elde ettiği gelir 2.3 milyar dolara ulaştı.

İlgili – Hackerlerden 130 milyon dolarlık Ethereum tokenleri vurgunu

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.