1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ünlü ekonomi profesörü Steve Hanke’den El Salvador açıklaması!

Ünlü ekonomi profesörü Steve Hanke’den El Salvador açıklaması!

Ünlü ekonomi profesörü Steve Hanke’den El Salvador açıklaması!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

El Salvador, Bitcoin’i yasal para birimi haline getiren ilk ülke oldu. Ülkenin aldığı bu kararı ünlü ekonomi profesörü Steve Hanke’de değerlendirdi. Detaylar haberimizde.

Ünlü ekonomi profesörü Steve Hanke’den El Salvador açıklaması!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele bu yaz yapılan Bitcoin 2021 Miami konferansında kripto dünyasının bu zamana kadar ki en önemli açıklamalarından birini yaptı. Bitcoin artık bir ülkenin resmi olarak parası olacaktı. Bukele’nin açıklamalarından sonra kripto dünyasının çok iyi bildiği süreçler hızla geçildi ve tasarı meclisten geçti.

7 Eylül itibari ile El Salvador’da Bitcoin resmi para birimi olacak. El Salvador’un kararı kripto dünyası tarafından büyük bir destekle karşılandı. Ancak karşı çıkanların sayısı da oldukça fazla.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde uygulamalı ekonomi profesörü Steve H. Hanke’de El Salvador’un Bitcoin kararına karşı çıkanlardan biri. Hanke, El Salvador’un Bitcoin’i yasal olarak benimsemesinin finansal kapsayıcılıktan ziyade totaliterliğin ayırt edici özelliklerini taşıdığını söylüyor.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

El Salvador, 2001 yılında ABD dolarının kabul edilmesinden bu yana yerel bir para biriminden yoksundu. Steve Hanke, “Rusya, Çin ve İran gibi ülkelerdeki Bitcoin sahipleri artık El Salvador’u varlıklarını nakde çevirmek için kullanabilecekler ve bu da potansiyel olarak ülkenin dolar rezervlerini sömürecek” diyerek uyarılarını sürdürdü.

Hanke ayrıca, El Salvador’un havale maliyetlerinin Latin Amerika’nın ve dünyanın en düşükleri arasında olduğuna işaret ederek, daha ucuz havaleler konusundaki argümanı da reddediyor. Dünya Bankası, El Salvador’un 104 ülke arasında altıncı en düşük havale maliyetine sahip olduğunu söylüyor. Hanke, %2,85’lik bir oranın, Bitcoin alma ve ardından onu dolara çevirme maliyetinden çok daha düşük olduğunu söylüyor.

“Bitcoin, Salvadorlular için ücretleri ve riskleri artıracak.”

Hanke, pratik anlamda Bitcoin’in günlük hayatta kullanılmasının da imkansız olduğunu savunuyor. Salvadorluların %70’inin bir banka hesabının bile olmadığı gerçeğine işaret ederek, kullanımın gerçekleşmesinin imkansız olduğunu savunuyor.

Kaynak