okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.21%
Bitcoin
68.541,69 USDT
eth
ETH
-0.15%
Ethereum
3.838,82 USDT
bch
BCH
-0.12%
Bitcoin Cash
469,84 USDT
xrp
XRP
-0.7%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
-0.26%
Litecoin
83,22 USDT
bnb
BNB
0.08%
Binance Coin
602,18 USDT
sol
SOL
-0.41%
Solana
168,00 USDT
avax
AVAX
-0.62%
Avalanche
36,79 USDT
ada
ADA
0.05%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.65%
Poladot
7,32 USDT
doge
DOGE
1%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
3.84%
Shiba Inu
0,00 USDT

Ünlü ekonomi profesörü Steve Hanke’den El Salvador açıklaması!

steve hanke
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

El Salvador, Bitcoin’i yasal para birimi haline getiren ilk ülke oldu. Ülkenin aldığı bu kararı ünlü ekonomi profesörü Steve Hanke’de değerlendirdi. Detaylar haberimizde.

Ünlü ekonomi profesörü Steve Hanke’den El Salvador açıklaması!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele bu yaz yapılan Bitcoin 2021 Miami konferansında kripto dünyasının bu zamana kadar ki en önemli açıklamalarından birini yaptı. Bitcoin artık bir ülkenin resmi olarak parası olacaktı. Bukele’nin açıklamalarından sonra kripto dünyasının çok iyi bildiği süreçler hızla geçildi ve tasarı meclisten geçti.

7 Eylül itibari ile El Salvador’da Bitcoin resmi para birimi olacak. El Salvador’un kararı kripto dünyası tarafından büyük bir destekle karşılandı. Ancak karşı çıkanların sayısı da oldukça fazla.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde uygulamalı ekonomi profesörü Steve H. Hanke’de El Salvador’un Bitcoin kararına karşı çıkanlardan biri. Hanke, El Salvador’un Bitcoin’i yasal olarak benimsemesinin finansal kapsayıcılıktan ziyade totaliterliğin ayırt edici özelliklerini taşıdığını söylüyor.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

El Salvador, 2001 yılında ABD dolarının kabul edilmesinden bu yana yerel bir para biriminden yoksundu. Steve Hanke, “Rusya, Çin ve İran gibi ülkelerdeki Bitcoin sahipleri artık El Salvador’u varlıklarını nakde çevirmek için kullanabilecekler ve bu da potansiyel olarak ülkenin dolar rezervlerini sömürecek” diyerek uyarılarını sürdürdü.

Hanke ayrıca, El Salvador’un havale maliyetlerinin Latin Amerika’nın ve dünyanın en düşükleri arasında olduğuna işaret ederek, daha ucuz havaleler konusundaki argümanı da reddediyor. Dünya Bankası, El Salvador’un 104 ülke arasında altıncı en düşük havale maliyetine sahip olduğunu söylüyor. Hanke, %2,85’lik bir oranın, Bitcoin alma ve ardından onu dolara çevirme maliyetinden çok daha düşük olduğunu söylüyor.

“Bitcoin, Salvadorlular için ücretleri ve riskleri artıracak.”

Hanke, pratik anlamda Bitcoin’in günlük hayatta kullanılmasının da imkansız olduğunu savunuyor. Salvadorluların %70’inin bir banka hesabının bile olmadığı gerçeğine işaret ederek, kullanımın gerçekleşmesinin imkansız olduğunu savunuyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.