BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Toplam Bitcoin adedi neden sınırlı?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Toplam Bitcoin adedi neden sınırlı?

Toplam Bitcoin adedi neden sınırlı?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Eğer siz de kriptoya merak sardıysanız o zaman muhtemelen toplam Bitcoin adedinin neden sınırlı olduğunu merak ediyorsunuzdur. Bunun dışında Bitcoin’in blockchain ile aynı olmadığını da bilmiyor olabilirsiniz. Bitcoin pek çok açıdan altın ile karşılaştırılabilir. Tıpkı altının yerden çıkarılması gibi Bitcoin de dijital kazı ile çıkarılıyor. Bitcoin kişisel hevese göre oluşturulmuyor.


 

Eğer ne kadar daha Bitcoin kaldığını merak ediyorsanız o zaman ilgili yazılarımız bu konuda oldukça aydınlatıcı olacaktır. Madenciler sınırlı tedariği kazıp çıkardıklarında (21 milyon Bitcoin ile sınırlı) artık bu iş sonlanacak. Eğer Bitcoin protokolü modifiye edilip yeni tedariğe izin verilirse durum değişebilir. Bitcoin destekçileri, bankalar gibi merkez otoritelerin kriptoyu keyiflerine göre piyasaya sürmelerinin önündeki engelin sabit tedarik olduğunu düşünüyorlar.

Sınırlı tedariğin madenciler üzerindeki etkisi

Bitcoin’in sınırlı tedariğinin en doğrudan etkisi Bitcoin madencilerince görülecek. Bitcoin sınırlı tedariği konusunda eleştirmenler, tedarik bittiğinde madencilerin artık Bitcoin madenciliği için aldıkları Block ödüllerini alamayacakları görüşünde. Operasyonları sürdürmek için madenciler artık Bitcoin alım satımından kazandıkları işlem ücretleri ile yetinecekler. Bu inanışa göre madenciler Block ödülleri sonlandığında işlemlerden kazandıkları ücretlerle yola devam etmenin gittikçe zorlaştığını görecekler. Bu da sonrasında madenci sayısında azalmaya neden olacak. Sonuç olarak Bitcoin networku daha sentralize olacak ve çok amaçlılığı azalacak.

Diğer taraftan madenciliğin küçük getirilerinin daha küçük, ucuz ve etkili hale gelmesiyle gelecekte maliyetlerin düşeceğine inanan ‘sınırlı tedarik’ yanlıları mevcut. Bu durum, madenciliğin başlangıç maliyetlerinde düşmeyle sonuçlanacak. Bu grup ayrıca sonunda işlem ücretlerinin artacağını ve bunun da madencilik işinin devamını sağlamada yeterli olacağını düşünüyor.

Bitcoin fiyatı

Bitcoin’in sınırlı tedariğinin, talepte artışa yol açarak kripto fiyatında artışa yol açabileceği tahmin ediliyor. An itibariyle Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından tutulduğuna inanılan inaktif bir Bitcoin yığını mevcut. Belki de  yaklaşık 1 milyon civarındaki bu yığın, kripto tedariğinin artmış bir taleple karşılaşacağı günler için saklanıyor.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.