1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Tether’in rezervleri yeterli mi? USDT çöker mi?

Tether’in rezervleri yeterli mi? USDT çöker mi?

Tether’in rezervleri yeterli mi? USDT çöker mi?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Son de-peg, söylentileri sonrası Tether(USDT) rezervlerini açıkladı.

Tether’in rezervleri yeterli mi? USDT çöker mi?

Terra (LUNA) ve stablecoini USDT’nin çöküşü sonrası, kripto para piyasasında stablecoinlere karşı soru işaretleri oluşmaya başladı. Piyasanın önde gelen stablecoinlerinden USDC ve BUSD bu noktada önemli bir sorun yaşamazken, Tether (USDT) sorgulanır oldu.

Bu süreçte değer yitiren USDT 0.94 dolara kadar gerileyerek kısa süreli bir kriz de yaşadı. Yaşanan kriz anı piyasanın USDT’ye olan güvenin tam olmadığı şeklinde yorumlanırken, rezervlerinin yeterli olmadığı, piyasada bulunan 75 milyar USDT’nin bir karşılığının olup olmadığı söylentileri sosyal medya ortamlarında tartışılır hale geldi.

Tether'in rezervleri yeterli mi? USDT çöker mi?

Tether CTO’su ilk olarak ellerinde bulunan hisse senetlerini azaltarak, daha hızlı likiditeye dönüşebilecek ABD Hazine Bonolarına geçeceklerini açıkladı.

Son olarak 19 Mayıs’ta bir bilgi notu yayınlayan Tether, 24.2 milyar dolarlık hisse senedi portföylerini 19.9 milyar dolara indirdiklerini açıkladı.

Ayrıca şirket Tether’in rezervleri konusunda, bağımsız denetçi, MHA Cayman tarafından 31 Mart 2022 tarihinde hazırlanmış rapordan bilgiler paylaşıldı. Buna göre, Tether’in elinde:

  • Konsolide olmuş toplam varlık değeri 82.424.821.101 dolar.
  • Tether’in toplam rezervi, yükümlülüklerini aşıyor.
  • Tether’in bastığı dijital tokenler, gerekli rezervlerin altında.
  • Konsolide varlıklar, daha kısa vadeli varlıklara odaklanarak ortalama vadesinde önemli bir düşüş gösteriyor.

Bundan sonraki süreçte Tether’in ifade edilen bu kaynakları konusunda daha şeffaf olması gerektiği açık.

Kaynak: U.Today

Etiketler: