1. Home
  2. Güncel Haber
  3. Tehlike şimdilik geçmişe benziyor: Bitcoin’i bu hafta ne bekliyor?

Tehlike şimdilik geçmişe benziyor: Bitcoin’i bu hafta ne bekliyor?

Tehlike şimdilik geçmişe benziyor: Bitcoin’i bu hafta ne bekliyor?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Küresel finansal piyasalar ve Bitcoin piyasaları bu hafta Çin merkezli emlak şirketi Evergrande türbülansını yaşadı. Çin yönetimi Evergrande’yi kurtarmak için 19 milyar dolarlık kredi çıktı. Tehlike geçti mi ve Bitcoin’i bu hafta ne bekliyor?


Tehlike şimdilik geçmişe benziyor: Bitcoin’i bu hafta ne bekliyor?

Çin merkezli emlak şirketi Evergrande’nin bilançosunun bozulmasının ardından Çin ve Uzak Doğu Asya piyasalarında bir panik havası yaşandı. Zira Evergrande, 200’e yakın banka ile çeşitli finansal işlemlere girdiği iddia ediliyor. Evergrande’nin olası iflası, ekonomide “bulaşıcılık (spillover)” etkisi oluşturabilir ve bir dizi iflaslar zinciri başlatabilirdi. .

2008 yılında yaşanılan Küresel Emlak Krizinde Lehman Brothers yatırım bankasının iflası krizi tetikleyen temel faktör oldu. 2008’de krizin emlak piyasası merkezli başlaması hafızalarda canlı iken emlak şirketi Evergrande’deki iflas korkusu da piyasalarda kısmi bir türbülansın yaşanmasına neden oldu. Uzak Doğu Asya piyasalarında haftanın ilk gününde ciddi satışlar gözlendi. Haftanın ilk gününde piyasalarının açılması ile Bitcoin piyasalarında da benzer satış dalgası yaşandı. Pazar gününün $48K bandında kapatan Bitcoin, Pazartesi günü 40 bin dolara kadar geriledi. Yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin, $42K-$43K bandında hareket ediyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin (BTC) nedir? Nasıl alınır? Geleceği var mı?

Finansal piyasalar ve otoriteler geçmiş krizden birçok ders aldı. Zaten Korona Salgını nedeniyle oldukça hassas olan küresel piyasalarda 2008 benzeri bir ekonomik krizin etkileri oldukça şiddetli olacaktır. Bu nedenle Çin yönetimi Evergrande’nin iflasına izin vermedi ve şirketi 19 milyar dolar ile fonladı. Şimdilik kriz aşılmışa benziyor.

Ancak olası her kriz ortamında piyasanın fonlanması ve kredi hacimlerinin genişlemesi fiat paralarda enflasyon riskini arttırıyor. Enflasyonist ortam ise Bitcoin gibi arzı kıt ekonomik varlıklar lehine bir ortam geliştiriyor.

Korona salgınını, Afganistan, Evergrande ve birçok gelişmeler küresel riskleri arttırıyor. Şu ana kadar otoriteler piyasaları fonlayarak krizi öteleyebildiler. Ancak nereye kadar?

Kaynak