1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Solana, Polkadot veya Cardano değil! İşte gerçek Ethereum katili!

Solana, Polkadot veya Cardano değil! İşte gerçek Ethereum katili!

Solana, Polkadot veya Cardano değil! İşte gerçek Ethereum katili!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin kripto para piyasalarının tartışılmaz lideri! Ethereum ise altcoinlerin lideridir. Kimi analistlere göre Bitcoin’in tahtı Ethereum tehdidi altında. Kimi analistler de Ethereum’a alternatif birçok projeden bahsediyor.


Solana, Polkadot veya Cardano değil! İşte gerçek Ethereum katili!

Bitcoin bir değer birikim aracı. Ancak Ethereum ise blockchain teknolojisinin tüm nimetlerini üzerinde toplayan bir proje. Ethereum ağı çok fonksiyonel özelliklere sahip. Bu özellikleri şu şekilde özetleyebiliriz: Akıllı sözleşmelere, dApps’lere (merkezsiz aplikasyonlar), DeFi ve DeX platformlarına, çeşitli tokenlara, istikrarlı coinlere, NFT’lere (Non-Fungible Tokes) ve birçok projeye ev sahipliği yapıyor.

Ancak Ethereum blockchain’inin bir kapasitesi var. Bu kapasite doldukça Ethereum ağı hantallaşmaya ve işletim ücretleri artış göstermeye başlıyor. Serbest piyasa koşullarını en yalın biçimde kripto para piyasalarında gözlemliyoruz. Ethereum ile aynı misyona sahip birçok proje karşımıza çıkıyor. Akla gelen ilk örnek Cardana (ADA). Kurucusu Hoskinson, Ethereum’un kurucuları arasında yer alıyor.

Ethereum’a rakip olan diğer projeler; Solana, Polkadot, Avalanche ve son günlerde popüler olmaya başlayan Fantom!

Yukarıdaki projelerin ortak özelliği Ethereum gibi akıllı sözleşmelere ev sahipliği yapabiliyor olması. Bu platformların dikkat çeken diğer özellikleri ise kripto paraları ciddi değer kazanıyor.

Fantom’ın işlem hızı bakımından Ethereum’dan daha iyi olduğu iddia ediliyor. Fantom ağının saniyede 20,000 işlemi kaldırabildiği ileri sürülüyor.

Fantom’ın FTM token’ının gösterdiği performansı aşağıdaki grafikte görüyoruz.

Solana, Polkadot veya Cardano değil! İşte gerçek Ethereum katili!

FTM token fiyatları en yüksek değerini 28 Ekim’de 3.48 dolar ile gördü. Yazının kaleme alındığı saatte 2.75 dolar bandında işlem görüyor. 6.98 milyar dolarlık piyasa büyüklüğü ile 32’nci sırada yer alıyor.

FTM token, 2021 yılına girdiğimiz ilk günlerde sadece 1 cent civarında işlem görüyordu.

Kaynak

İlgili!

Shiba’dan sonra günün yıldızı Fantom (FTM) oldu!