okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.09%
Bitcoin
69.224,01 USDT
eth
ETH
-0.08%
Ethereum
3.746,51 USDT
bch
BCH
-0.15%
Bitcoin Cash
492,91 USDT
xrp
XRP
-0.12%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
0.01%
Litecoin
84,99 USDT
bnb
BNB
0.02%
Binance Coin
602,46 USDT
sol
SOL
-0.19%
Solana
168,03 USDT
avax
AVAX
-0.11%
Avalanche
38,24 USDT
ada
ADA
-0.11%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.01%
Poladot
7,42 USDT
doge
DOGE
-1.13%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-0.41%
Shiba Inu
0,00 USDT

SIM Swap nedir? Kripto paralarımı nasıl korurum?

sim swap kripto para
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

SIM Swap Binance’de veya başka bir kripto para borsasında hesabı olan kripto para yatırımcıları, kripto para transferi gerçekleştirirken cep telefonlarına gelen güvenlik numaralarını borsanın sistemine girerek transferi tamamlıyor.


Sim Swap ile kripto para vurgunu

Fakat Dikkat! Sim Swap yönteminde hackerlar, hedefledikleri kişinin sim kardlarını kontrol altına alıp hesaplarını boşaltabiliyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin Safiye’den sonra şimdi de Bitcoin Kürşat

Sim swap için hackerlar, phishing email (yemleme email) ile kişini bilgisayarına sahte emailler göndererek şahsın kişisel bilgilerini kopyalıyorlar. Bu kişisel bilgilerini kullanarak kişi adına yeni bir sim kart tanımlıyorlar. Hackerlar, kurbanın haberdar olmadığı sim karlarla kişi adına işlem yapıp ve mağduriyetlere neden olabiliyorlar. Bu nedenle bankaların veya kripto para borsalarının güvenlik soruları dikkate almalı ve kolay bulunabilecek cevaplar kullanmamalı. Bu konuda yapılan diğer önemli hata ise unuturum korkusu ile şifre ve güvenlik sorularını cep telefonları yada bilgisayarlardaki bir dosyaya kaydetmek. Phishing email gönderen hackerlar, unuturum diye kaydedilen dosyalara kolayca ulaşarak bu bilgileri elde edebiliyor.

Ne yapılmalı?

1- Bilinmeyen ve spam’da olan emailler açılmamalı.

2- Güvenilir internet sitelerinde dolaşılmalı.

3- Güvenlik soruları ve şifreler geçiştirilmemeli.

4- Şahsi bilgiler cep telefonu ve bilgisayarlarda tutulmamalı.

5- Kripto para ve dijital varlıklar soğuk cüzdanlarda tutulmalı

ABD’nin Boston kentinde Sim Swap yararak kripto para çalan iki kişilik bir şebeke çökertildi. Eric Meiggs ve Declan Harrington isimli iki şahıs, hedefledikleri kişilerin özel bilgilerini kullanarak cep telefonu operatörlerinden ikinci bir sim kard çıkarmayı başardı. Bu sayede ikili, kurbanların kripto para borsalarındaki dijital varlıkları boşalttılar. Bu şekilde toplam 10 kişinin mağdur edildiği ileri sürülüyor. Toplam çalınan para miktarı ise 500 bin dolar.

Lütfen Bkz: Hackerlar şehirlerden fidye olarak Bitcoin talep ediyor

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.