BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Sıcak Savaş yada Ticaret Savaşları Bitcoin’i Nasıl Etkiler?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Sıcak Savaş yada Ticaret Savaşları Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Sıcak Savaş yada Ticaret Savaşları Bitcoin’i Nasıl Etkiler?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Geleceğin ticaret savaşları Bitcoin üzerinden yapılabilir. Bitcoin gibi kripto paralarla emtia fiyatları ve borsaların doğrudan ilişkili olduğuna dair net bir teori ortaya konulamadıysa da arasında bir ilişki olduğuna dair izlenimler var. İnsanlar portföylerini gelişmelere göre değiştiriyor yada çeşitlendiriyorlar. Bu da bir şekilde dolaylı etkiye sebep oluyor.

 

Ticaret savaşları Bitcoin üzerinden yapılır ise kripto paralara etkisi ne olur?

 

Yakın zamanda Donald Trump’ın Çin ve Meksika başta olmak üzere, gümrük tarifeleri üzerinden ateşlediği ticaret savaşının fitili halen yanıyor. Bunun borsalarda ve emtia piyasalarındaki etkisi devam ederken bu kez de sıcak çatışma ve belki de üçüncü dünya savaşının kapıda belirlesi piyasalarda olduğu gibi Bitcoin ve diğer kripto para yatırımcılarında tedirginlik yarattı.

ticret savaşları bitcoinÖzellikle Çin ile Amerika’nın ticari savaşlarının kripto paralar üzerindeki etkisi ortak bir kanaat. Bu çekişmenin başından bu yada kripto paralarda negatif bir etki ile bir düşüş yaşandı. Fakat kripto paların bir noktaya kadar düşmesindeki en önemli faktör olarak kar satışları ve bunun yarattığı panik görülüyor. Düşüşün derinlemesine ve uzun süreli devam etmesindeki en önemli faktör ise hükümetleri kripto paralara karşı düzenleme yapmak üzere hareket etmesi ve ardı ardına gelen google, facebook, twitter reklam yasakları oldu. Özellikle bu konuların kanıksanması ve hükümetlerin kripto paralar konusundaki yaklaşımlarını netleştirmeleri ile gelen yasal zemin kripto paralarda tekrar yükselişin başlangıcı olabilir.

Emtialar gibi kripto paralarda spekülatif ve riskli yatırımlar olarak göründüğünden bu tip kırılma dönemlerinde yatırımcılar riski düşük daha stabil olan bono ve altın gibi yatırımlara yöneliyorlar. Bu gibi nedenlerden dolayı bu dönemde kripto paralar da bir satış baskısı ile düşüş trendine girdi. Bununla birlikte ticaret savaşlarının kripto paralar üzerinde uzun süreli etkisi olması beklenmiyor.

Trump Savaş Tamtamları Çalıyor

Son günlerin en önemli gündemi ise Trump’ın attığı twit ile başlayan Suriye müdahelesi oldu. Amerika’nın bu tiwite paralel şekilde saldırı gücünü Akdenize yönlendirmesini Fransa ve İngiltere’den gelen aynı netlikte destek takip etti. Bu üç ülkenin başını çektiği koalisyon yakın bir zamanda Rusya ile Ajan Scripal ve kızının zehirlenmesi ile karşı karşıya gelmişti. Bugüne kadar zaten artan gerilim ve diplomatların sınır dışı edilmesi gibi fiiller muhtemel bir sıcak çatışmayı gerçekçi bir tehlike olarak karşımıza çıkardı.

Şimdi bunun kripto paralara olabilecek etkisinden bahsedelim. Kripto paraların altın gibi bir değer saklama ve transfer aracı olmasından dolayı dijital altın olarak adlandırıldığını dikkate alırsak muhtemel bir çatışmada kripto paralarda altın ile birlikte artış yaşanması muhtemel. Altın her zaman her yerde geçerli iken taşınma ve bulundurması daha sıkıntılı. Kripto paralar ise henüz yeterince yaygın bir kabule sahip olmamasına rağmen değer taşıma ve bulundurması daha kolay bir araç. Bu nedenle olası bir krizde yatırımcıların daha geniş bir alternatife sahip olmak için portföylerinde bu iki değer saklama aracına ağırlık vermeleri olası.

Etkinin Derinliğini Çatışmanın Genişliği Belirleyecekticaret savaşları Bitcoin

Ticaret savaşları  Bitcoin üzerinden yapılaca ise, aslında bu etkinin derinliğini belirleyecek unsur da savaşın genişliği. Dar kapsamda kalan bir operasyonun sınırlı etkisi olur fakat daha geniş ölçekte bir savaş büyük artışlara neden olabilir. Bitcoin’de Çin ve Japonya’nın etkisi Amerika’ya göre daha fazla. Dolayısıyla bu iki ülkeyi de içine alacak bir kriz çok daha büyük etkiye neden olur.

Bitcoin ve kirpto paraların şu anda aşırı  satış bölgesinde büyük değer kaybı yaşadığını düşünürsek alıcılar için ciddi bir fırsat ortada duruyor. Herkesin emin olmak istediği Bitcoin’in tekrar 3-4000 Dolarlara inip inmeyeceğiydi. Bu noktada bir netlik ortaya çıkması durumunda büyük bir alıcı girişi olması kaçınılmaz. Özellikle kripto paralarını geçtiğimiz dönemde karlı şekilde satan e bu karın tadını almış olacak yatırımcıların tetikte beklediğini söylemek yanlış olmaz.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler:

Total
0