1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Satoshi Nakamoto’nun serveti ne kadar?

Satoshi Nakamoto’nun serveti ne kadar?

Satoshi Nakamoto’nun serveti ne kadar?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin’in mucidi olan Satoshi Nakamoto’nun toplam serveti parmak ısırtıyor. Sizce Satoshi Nakamoto’nun ne kadar serveti olmalı?


Satoshi Nakamoto’nun toplam serveti ne kadar?

Bitcoin’in ortaya çıkış 2008 yılında yaşanan Küresel Emlak Krizine dayanıyor. Bu dönemde bankacılık ve finans kuruluşlarının özensiz politikaları ve bu kuruluşların CEO’larının aç gözlü kararları Küresel Emlak Krizinin yaşanmasına neden oldu. Krizin faturası ise vergilerini ödeyen vatandaşlara kesildi. ABD Merkez Bankası bankaları ve finans kuruluşlarını kurtarmak için piyasaya milyarlarca dolar fon sürdü. Bankalara düşük faizle fonlar ve hibeler verdi. FED’den destek alan bankaların CEO’larına milyonlarca dolar bonus ödemede bulunması ise bardağı taşıran son damla oldu.

Bu süreç geleneksel finansal sistemin sorgulanmasına neden oldu. Bu ortamda 2008 yılında “Bitcoin: A peer to peer Electronic Payment System” başlıklı bir makale yayınlandı ve oldukça ilgi gördü. Bu makale Satoshi Nakamoto ismi ile yayınlandı. Bu makalede Satoshi Nakamoto, fiat paraları ve geleneksel finansal sistemi bypass edecek bir ödemeler sistemi öneriyor. Bu ödemeler sistemi blockchain teknolojisine dayan Bitcoin idi.

2010 yılında Mt. Gox borsasında ilk Bitcoin satışı gerçekleşti. Bu satış işleminde 20 adet Bitcoin sadece 0,99 dolardan satıldı. Yani ilk transfer işleminde 1 Bitcoin, 5 cent’ten satışa sunuldu. Yazının kalem alındığı saatte Bitcoin 9,300 doların üstünde işlem görüyor.

Satoshi Nakamoto tam bir efsaneye dönüştü. 171 milyar dolarlık piyasa büyüklüğüne sahip Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun kimliği hakkında kimsenin fikri yok. Hatta Nakamoto’nun hayatta olup olmadığı da şüpheli.

Whale Alert, Bitcoin blockchain’i üzerinde yaptığı inceleme ile Bitcoin’in çekirdek (genesis) bloklarına ulaştı ve çekirdek blokları kazan kişinin Bitcoin servetini hesapladı. Bitcoin’in genesis bloklarını kazan kişi Satoshi Nakamoto’nun sahip olduğu düşünülen adres(ler)te ise 1,125,150 adet Bitcoin olduğu hesaplandı.

Satoshi Nakamoto’nun toplam serveti Satoshi Nakamoto’nun serveti ne kadar?Bu durumda Nakamoto’nun yaklaşık 11 milyar dolarlık servetinin olduğu anlaşılıyor. Satoshi Nakamoto için Bitcoin’in en büyük balinası nitelendirmesinde de bulunabiliriz.

Nakamoto ile ilişkili hesaptan şu ana kadar bir transfer gerçekleşmedi. Sadece geçtiğimiz günlerde 20 BTC’lik bir transferin Nakamoto hesapları ile ilişkili olduğu iddia edildi.

Kaynak