1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Rusya’ya kripto para şoku!

Rusya’ya kripto para şoku!

Rusya’ya kripto para şoku!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya yapılan yaptırımlar genişletiliyor. Avrupa, Rusya’nın tüm kapılarını kapatmak için kripto paraları yaptırım listesine ekledi.

Rusya’ya kripto para şoku!

Rusya, Ukrayna’yı işgal ettiğinden bu yana çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya. Özellikle Avrupa Birliği ve ABD tarafından büyük ekonomik ambargolar konulan Rusya’da kripto paralara yönelim artmıştı. SWIFT sisteminden çıkarılan ülkede uluslararası entegrasyonun sağlanmasında kripto paralar önemli bir rol oynuyordu.

Ayrıca Rusya’da vatandaşlar arasında kripto para kullanımında savaş nedeniyle artış görülmeye başlandı. Tasarruflarını korumak isteyen halk kripto piyasasına yöneldi.

İlgili: Bitcoin nedir, geleceği nasıl?

Tüm bu gelişmeler karşısında Avrupa Birliği’nden önemli bir adım geldi. AB, kripto para birimlerinin mevcut önlemleri aşmak için kullanılabileceği endişelerini gidermek amacıyla Rusya’ya yönelik mali yaptırımlarını kripto cüzdanlarını da içerecek şekilde genişletti.

Avrupa Komisyonu, AB üye ülkeleri tarafından cuma günü geçirilen yeni önlemin mevcut kısıtlamalardaki “potansiyel boşlukların kapatılmasına katkıda bulunacağını” söyledi. AB, önlemin Rusya’nın yurtdışına para taşımasını engellemek için alındığını belirtti.

rusya kripto para

 

AB Komisyonu daha önce kripto para birimlerinin zaten mevcut varlık dondurmalarına dahil edildiğini açıklamıştı. 9 Mart’ta “devredilebilir menkul kıymetler” tanımını kripto varlıkları içerecek şekilde genişletmişti.

İlgili: Ethereum nedir, geleceği nasıl?

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde geçtiğimiz günlerde kripto varlıklarının yaptırımlardan kaçmak için kullanıldığı konusunda uyarılarda bulundu.

Rus parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması üyesi Alexander Yakubovsky, yerel basına, kripto para birimlerinin yaptırımlara rağmen Rusya’yı küresel finansal sisteme bağlamak için kullanılabileceğini söyledi ve Rusya’nın kendi yapısını kurmak için çalışması gerektiğini söylemişti. AB tarafından yasanın genişletilmesi Rusya’nın amacına engel olmayı amaçlıyor.

İlgili: DeFi (Merkeziyetsiz finans) nedir?

AB, kripto para kısıtlamasının yanı sıra 4 Rus bankasını daha yaptırım listesine ekledi. Yasağa dahil edilen bankalardan VTB, Rus bankacılık sektöründe yüzde 23 pazar payına sahip.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: