1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Rusya’dan SWIFT’e karşı çok önemli kripto para adımı!

Rusya’dan SWIFT’e karşı çok önemli kripto para adımı!

Rusya’dan SWIFT’e karşı çok önemli kripto para adımı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Rusya, Ukrayna’yı işgalinin ardından uluslararası ödemeler sistemi SWIFT’ten çıkarıldı. Ülke, kripto paraya yönelebilir. Detaylar haberimizde.

Rusya’dan SWIFT’e karşı kripto para adımı!

2022’de piyasaları en fazla etkileyen olaylardan biri de Rusya’nın Ukrayna’yı işgali geliyor. Rusya uluslararası arenadan büyük tepki gördü. Başta ABD ve Avrupa Birliği olmak üzere büyük ambargolar ile Rusya’yı kararından döndürmeye çalıştı.

Bu adımlardan belki de en serti Rusya’nın SWIFT’ten çıkarılması oldu. Rusya ekonomisinin zor durumda kalması için atılan adımlar bu süre zarfında Rus vatandaşları kripto paralara yöneltti. Hem Rusya tarafında hem de Ukrayna’da kripto para kullanımı artarken merkeziyetsiz yapıların önemi bir kez daha ortaya çıktı.

rusya kripto para

Ortaya atılan bazı iddialar Rusya’nın, uluslararası ödemeler için kripto varlıklarının kullanımını düşündüğü bildiriliyor. Interfax tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, ülkenin Maliye Bakanlığı, dijital varlıkları sınır ötesi ödemeler için kullanma olasılığını düşünüyor.  Rusya, şu anda Batılı ülkeler tarafından devam eden yaptırımlar nedeniyle geleneksel ödeme sistemlerine sınırlı erişime sahip.

İlgili: Bitcoin nedir, geleceği nasıl?

Rusya Maliye Bakanlığı’nın finans departmanı müdürü Ivan Cheboskov, konu ile ilgili yaptığı açıklamada ihtimalin ciddi şekilde tartışıldığını belirtti.

“Uluslararası ödemeler için takas işlemleri olarak bu tür dijital para birimlerinin kullanılması konusu aktif olarak tartışılıyor. Dijital para biriminin mülkiyet olarak kabul edilmesi halinde, prensip olarak, bu tür dijital para birimi ile takas işlemleri çerçevesinde, dış ekonomik faaliyet üzerinde işlem yapmak mümkün olacaktır. Bu konu tartışılıyor ve bana öyle geliyor ki, klasik, geleneksel ödeme altyapısında ödemeler için sınırlı olanaklara sahip olduğumuz göz önüne alındığında, dikkati hak ediyor.”

Ayrıca Başbakan Mihail Mişustin, Rusya’nın Moğolistan gibi dost ülkelerle ödemeleri ulusal para birimlerine çevirme fikrini tartıştığını da söyledi.

Canlı Bitcoin fiyatı

Canlı Ethereum fiyatı

Kaynak

 

Etiketler: