Loading...
btc
BTC
-0.34%
Bitcoin
64.654,20 USDT
eth
ETH
0.04%
Ethereum
3.514,48 USDT
bch
BCH
0.42%
Bitcoin Cash
391,48 USDT
xrp
XRP
0.46%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-1.29%
Litecoin
73,73 USDT
bnb
BNB
-0.16%
Binance Coin
586,75 USDT
sol
SOL
-0.67%
Solana
132,67 USDT
avax
AVAX
0.57%
Avalanche
27,74 USDT
ada
ADA
0.98%
Cardano
0,39 USDT
dot
DOT
0.81%
Poladot
5,69 USDT
doge
DOGE
-0.23%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
-0.11%
Shiba Inu
0,00 USDT

Ripple için tahvil kararı çıkarsa ne olur?

Ripple tahvil kararı tüm piyasayı çökertebilir!
Ripple tahvil kararı tüm piyasayı çökertebilir!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

İki önemli analiste göre Ripple için tahvil sınıflandırması artık çok zor. Ripple tahvil kararı tüm piyasayı çökertebileceğinden, kimse artık bu riski göze alamaz. Çünkü Ripple artık batırılmasına izin verilmeyecek kadar büyüyen ve hala gelişimine devam eden devasa platform haline geldi.


Ripple tahvil kararı için artık çok geç

Kitlesel fonlama (crowdfunding) platformu Republıc’te avukat olarak görev yapan Max Rich, Ripple’in düzenleyicilerin ( SEC) yaramazlar listelesinde olmadığını ileri sürerek şu ifadeyi kullandı.

Onlar eski yangınların kömürleşmiş kalıntılarıyla uğraşmak yerine, temelde mevcut yangınları söndürüyorlar.

Rich ayrıca 2016 yaz ayındaki DAO tarihinin baz alacağını düşünüyor ve bu tarih sonrası projelere SEC’in yoğunlaşacağını söylüyor. Rich’e göre SEC, XRP’nin yaratıcısı Ripple Labs’ı yatırımcılara tazminat ödemesi konusunda zorlayamaz. Analiste göre yetkililer, kayıtlı olmayan tahviller sattıklarına inanılan ICO projelerinin yatırımcılara zarar vereceğini düşünüyor. Ancak 2013’ün ortalarında gerçekleşen XRP Tokeni satışı, çok uzun zaman önce gerçekleştiği için hariç tutulabilir.

Ethereum tahvil değilse Ripple da tahvil değil.

Bununla birlikte Blockchain geliştirme fonu olan BX3 Capital’in ortağı ve aynı zamanda vergi avukatı olan Michael Minihan, Etherum gibi XRP’nin de kripto para sektörüyle son derece uyumlu olduğunu düşünüyor. Rich’in düşüncelerine paralel Token’in uzun bir süredir var olduğunu düşünen Minihan, kripto sektöründeki büyüklüğü ve etkisinin dokunmazlığını perçinlediği görüşünde. Ona göre düzenleyicilerden gelebilecek herhangi bir olumsuz karar piyasaya çok sert bir darbe vurabilir.(Bknz: Ripple ve Stellar neden farklı hareket ediyor)

Ripple artık batırılmasına izin verilemeyecek kadar büyük bir platform. Aynı motivasyon, zamanında SEC’nin Ethereum’u bir tahvil olarak etiketlememe kararı ile benzeşiyor. Aslında Ethereum’a torpil geçtiği düşünülürse, o zaman diğerlerine de aynı uygulama yapılmalı. Ben böyle olduğunu hiç sanmıyorum. Onların amacı yatırımcıyı korumaktır. Zamanında Ethereum’a tahvil denmesi yatırımcıyı korumak demek olamazdı. Ripple tahvil kararı verilemez diye düşünüyorum.

Kripto para birimleri hala yeni birer teknoloji olduğundan hatalarını düzenleyiciler yakalamaya devam ediyor. En önemli hatalardan biri, özellikle kamu satışlarında satılan Tokenlerin kayıtsız tahvil olup olmadığı. SEC, bir iki hafta önce iki ICO projesinin yatırımcılara tazminat ödemesi talimatını verdi. Satılan Tokenlerin kayıtlı olmayan tahviller olduğunu belirtildi.

Ripple çok büyüdü

XRP Tokeni şuan piyasada Bitcoin’den sonra ikinci büyük konumunda. SEC, Ripple’a karşı herhangi bir suçlama getirmedi fakat. İki tacir şikayette bulundu ve şirketin finansal mali konularda tahvilin temel bir özelliği olan finansal getiri vaadinde bulunduğunu iddia etti.(Bknz: SEC sahte İCO’nun hesaplarını dondurdu)

Bir SEC direktörü Ethereum’un yaz aylarında tahvil olmadığını açıkça belirtmesine rağmen, XRP’de rahatsız edici birşeylerin olduğu çok açık. Düzenleyicilerdeki belirsizlik Ripple’ı çevrelemiş olsa da, platform en azından pazar perspektifinden bakıldığında büyük kazananlar arasında. Ethereum’un önünde ikinci sıraya taşınması kesinlikle çok daha fazla yatırımcıyı Rİpple’a yönlendiriyor. (Bknz: Binance CEO’su Ripple’a hayat öpücüğü verdi)

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse Ripple Tahvil kararı ne olur gibi tartışmaları hiç umursamıyor. Kendisi tamamen işine odaklanmış durumda. Bloomberg’de xCurrent ve XRP’nin Swift gibi rakipleri nasıl yeneceğine dair konuşmalar yapıyor.

Şirketin ve CEO’nun tutumundan SEC’in XRP yi etiketleme konusunda bir endişe duymadığı anlaşılıyor. En azından şimdilik sektörün altın çocuğu, Twitter’da düzenlenen bir popülerlik yarışmasında Bitcoin’i (BTC) bile geçti.(Bknz: Ripple 2019’da 5 dolar olabilir. Neden?)

Ripple tahvil kararı ile ilgili konular ve tartışmalar özellikle ortakları açısından esas mesele değil. Mali kısıtlamalar SEC’in beş yıldan daha önce gerçekleşmiş olanlardan ziyade yeni ihlallere odaklandığını gösteriyor. Bankalar için temel endişe, XRP’nin gerçekten onlara fayda sağlayıp sağlamadığıdır.(Bknz: Ripple tahvil değil algısı giderek güçleniyor)

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.