Loading...
btc
BTC
0.1%
Bitcoin
67.594,81 USDT
eth
ETH
1.15%
Ethereum
3.479,04 USDT
bch
BCH
-0.08%
Bitcoin Cash
385,52 USDT
xrp
XRP
1.02%
Ripple
0,61 USDT
ltc
LTC
1.17%
Litecoin
72,09 USDT
bnb
BNB
0.69%
Binance Coin
591,29 USDT
sol
SOL
0.44%
Solana
179,68 USDT
avax
AVAX
1.01%
Avalanche
32,19 USDT
ada
ADA
0.23%
Cardano
0,43 USDT
dot
DOT
0.56%
Poladot
6,13 USDT
doge
DOGE
0.25%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
0.27%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Proof of Stake Ethereum’a ne fayda sağlayacak?

Proof of Stake Ethereum’a ne fayda sağlayacak?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Buterin’e göre Proof of Stake Ethereum’u daha güvenli yapacak.


Ethereum kurucularından Vitalik Buterin bu sabah Japonya Devon 5 açılışında konuştu. Buterin’e göre Ethereum önümüzdeki birkaç yıl içinde Proof of Stake konsensusuna geçmesi halinde Bitcoin’den daha güvenli olacak. Ayrıca bu konsensus mekanizmasının yeni saldırıları daha maliyetli hale getirerek, sistemi daha güvenli hale getireceğini iddia etti.

En iddialı blockchain platformlarından olan Ethereum, ölçeklenebilir hale gelmesi ve çok daha fazla kullanıcıyı destekleyebilmesi için önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük değişiklikler geçirecek. Bunu yapmak için Proof of Work mekanizmasından Proof of Stake mekanizmasına geçecek. Proof of Work mekanizması madencilerin yeni blocklar çıkarmak için bilgisayar kaynaklarını kullandıkları mekanizma. Proof of Stake ise insanların networku işlevsel tutmak için teminat olarak bir miktar fon yatırdıkları mekanizma.

Yol haritası birkaç yıl sürecek. Bu süre ise volatil ve hızlı hareket eden kripto dünyası için neredeyse bir ömür. Fakat Buterin sadece ölçeklendirme için değil, güvenlik için de buna değeceğini düşünüyor.

400 kişilik bir kalabalığa seslenen Buterin, konuşmasının ilk 5 dakikasını Bitcoin ve O’nun isimsiz mucidi Satoshi Nakamoto’ya ayırdı. O’na göre Satoshi tüm dünyada bir blockchaini işlevsel tutmak için insanları bir ağ oluşturmaya teşvik etti ve bir tür kripto-ekonomi oluşturdu. Satoshi’nin dehasının bir bölümü ise, eğer birileri sistemi çökertmeye cesaret ederse çok ciddi para ödemek zorunda kalacağı fikriydi. Paralarını korumak isteyen rasonel aktörler göz önüne alındığında bu plan çok mantıklıydı.

Bakınız:En büyük 8 kripto borsa cüzdanındaki Bitcoin miktarı dudak uçuklatıyor

Fakat Buterin burada bir problem olduğunu söylüyor:

“Peki gerçekten büyük, ekstra protokol teşviği olan ya da gerçekten dünyayı ateşe vermek isteyen saldırganlar varsa ne olacak?  Bu bir hükumet olabilir. Ya da saldırganlar sadece eğlenmek isteyebilir. Buradaki eleştiri, ekonomik dürtülerle motive olmuş katılımcılara sahip olduğumuzu farzediyor. Peki ya sadece bir şeyleri bozmak isteyen insanlar varsa ne olacak?”

Peki Proof of Stake Ethereum’u nasıl güvende tutacak?

Yeni blocklar üreten madencilerin yerine network “validatörler” olarak bilinen insanlar tarafından işletiliyor. Bu validatörler gönüllü olarak kendi fonlarının bir bölümünü akıllı anlaşmalar kullanarak ve staking olarak bilinen süreçle kilit altına alıyorlar. Ne kadar fazla Ether’i kilit altına alırlarsa o kadar fazla block oluşturabiliyor ve daha fazla ödül kazanabiliyorlar. Fakat daha fazlasını kaybedebilirler de…

Ve işte burada, blockchain yanlış işlemlerle block oluşturmak isteyen kötü niyetli aktörlere karşı dirençli olmak zorunda. Buterin bu varsayımsal kötü adamları “Evil Smiley Face Guy”” olarak tanımlıyor.

PoS’un sunduğu sistemde validatörler sorgulanabiliyor. Validatör zincir içinde yeni bir block oluşturduğunda, birilerinin itiraz edebileceği belirli bir süre oluyor. Eğer itirazı yapan kişi bunun gayrı meşru bir block olduğunu ispatlayabilirse, “Evil Smiley Face Guy” stake yaptığı fonlarını kaybediyor ve bunun bir kısmı itirazı yapana gönderiliyor.

Bakınız:Bitcoin 8200 doların üstüne çıkmaya hazırlanıyor: Analistler ortak yorumu!

Buterin bununla ilgili şunları söylüyor:

“İtirazcı, sorgulanan blocka işaret eden bir işlem gönderebilir. Bu hesaplama blockchain üzerinde gerçekleşiyor. Eğer hata görüyorsa, ‘Bekle! Gerçek cevap 256 idi ve bu adam 250 gönderdi. Yani bu adam hatalı’ dediğinde, block çıkaran adamın depoziti yok ediliyor ve bir kısmı itirazcıya veriliyor.”

Sonuç olarak blockchaine saldırmanın bir bedeli var. Eğer birileri gerçekten networku yerle bir etmek istiyorsa çok sayıda zararlı block oluşturmak zorunda. Bunu yapabilmek için de çok büyük miktarda Ether’i teminat olarak yatırması gerekli. Bu da daha büyük bir saldırıyı daha pahalı hale getiriyor. Buterin PoS’un PoW’a göre iyileştirme olduğunu iddia ediyor.

Daha güçlü bir kripto ekonomik model, Ethereum’a pek çok açıdan fayda getirecek. Bunlar 2 tabakalı çözümleri daha güvenli hale getirmekten hafif işlemcileri(mobil cihazlar üzerinde kullanılan Ethereum sürümleri) daha güvenli hale getirmeye kadar değişiyor.

Buterin son olarak şunları söylüyor:

“Satoshi gerçekten büyük ve enteresan bir şey gerçekleştirdi. Ve şimdi biz bunun üzerine harika şeyler inşaa edebiliriz.”

Kaynak

 

 

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.