1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Profesörler Bitcoin hakkında ne düşünüyor?

Profesörler Bitcoin hakkında ne düşünüyor?

Profesörler Bitcoin hakkında ne düşünüyor?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kimi yatırımcılar Bitcoin ve kripto para varlıklarını uzak durulması gereken yatırım aracı görürken kimi yatırımcılar ise geleceğin burada oluğunu düşünüyor. Peki bilim adamları Bitcoin hakkında ne düşünüyor?


Profesörler Bitcoin hakkında ne düşünüyor?

Elon Musk (Tesla CEO) ve Jack Dorsey (Twitter CEO) gibi genç yatırımcılar Bitcoin ve kripto paraları fırsat yatırım aracı olarak görürken Bill Gates (Microsoft CEO) ve Warren Buffett (Berkshire Hathaway) Bitcoin ve kripto paralara oldukça mesafeliler. Benzer ayrışmayı bilim dünyasında da görmek mümkün.

David Yermack, New York Üniversitesi

Blockchain konusunda dersler veren Profesör David Yermack, ana akım finans dünyasının hala Bitcoin ve kripto para piyasalarına yeteri kadar ilgi göstermediğini savunuyor. Bitcoin ve kripto paralara yönelik talebin büyük oranda karaborsadan ve illegal işlemlerden kaynaklandığını iddia ediyor. Buna rağmen Profesöre göre blockchain teknolojisi, veri güvenliği ve finansal sistemde ahlaki sorunları çözebilecek bir potansiyele sahip.

Thoma Philippon, New York Üniversitesi

Tarihsel anlamda finansal ekonomi reel ekonominin %6-%7’sini oluşturuyor. Birim maliyetler artan teknolojik gelişmelere rağmen istikrarlı biçimde %2 oranında seyrediyor. Bitcoin ise yoğun enerji tüketimine neden olduğu için şimdilik toplumsal bir fayda sağlamıyor. Ama gelecekte bu imkan dahilinde olabilir.

Lütfen Bkz: Ethereum’a çağ atlatacak EIP-1559 tüm testnetlerde başlatıldı

Emin Gün Sirer, Cornell Üniversitesi

AVA Labs’in kurucusu Emin Hoca ise Bitcoin’in enerji konusundaki etkisizliğini eleştirenler arasında. Bitcoin için yenilenebilir enerji çağrılarını gerçekçi bulmuyor. Emin Hoca, Bitcoin madenciliğinin merkezileşmesi konusunda da rahatsız.

Bob Seeman, Yazar ve Avukat

Bitcoin: The Mother of all Scam (Bitcoin: Tüm Dolandırıcıların Anası)” başlıklı kitabın yazarı Bob Seeman, kitap başlığında da görüleceği üzere Bitcoin konusunda oldukça mesafeli. Yazar, Bitcoin’i kumar ile eş tutuyor.

David Gautschi, Fordham Universitesi

Enerji konusunda çalışmaları ile bilinen Profesör Gautschi’ye Bitcoin’in enerji tüketimi konusundaki fikri sorulduğunda tüm online araçların yüksek enerji tüketimine sahip olduğunu belirti. Profesör, Bitcoin’in tükettiği enerjinin bankacılık sistemi ve altın üretiminden oldukça düşük olduğunu açıkladı.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.