1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Piyasanın yeni yıldızı Bitcoin türevleri nedir?

Piyasanın yeni yıldızı Bitcoin türevleri nedir?

Piyasanın yeni yıldızı Bitcoin türevleri nedir?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

CryptoCompare tarafından yayınlanan yeni bir raporda Bitcoin türevlerinin piyasanın yeni yıldızı olduğu görülüyor.


Bitcoin türevleri neden parlayan yıldız?

Kripto para birimlerine dayalı türev ürünler geçen ay tüm zamanların en yüksek işlem hacmine ulaştığından kripto para alanında bu ürünlere yatırım yapmanın son derece mantıklı ve önemli getiri sağladığı ifade ediliyor.

Bugün yayınlanan bir raporda, veri analizi firması CryptoCompare, tüm hacmin % 95’inden fazlasını oluşturan en iyi kripto türev borsalarındaki hacmin bir önceki aya göre % 32 arttığını tespit etti.

İlgili yazı için bakınız: Güncel Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: BTC dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Mayıs ayında aylık hacim 602 milyar dolara ulaştı. Bir önceki zirve hacmin Mart ayında 600 milyar dolar olduğunu hatırlatalım. Bu arada söz konusu hacmin oluştuğu alanı Goldman Sachs’ın son zamanlarda “varlık sınıfı değil” şeklinde tanımladığını da unutmayalım.

Güçlü hacim

Bu güçlü hacim, Bitcoin alım satımının, koronavirüs pandemisi nedeniyle düştüğü kasvetli birkaç ayın ardından tamamen iyileştiğini gösteriyor.

Örneğin, Chicago Ticaret Borsası’nda opsiyon sözleşmeleri ticareti, hepsi Nisan ayında sona erdi. Ancak Mayıs ay içinde 5.986 adet sözleşme işlem gördüğü zaman tüm zamanların en yüksek aylık seviyesine ulaşıldı. Bu seviye Nisan ayından 16 kat fazla. CME’nin Vadeli İşlem sözleşmeleri de Mayıs ayında % 36 artarak 166.000 adede ulaştı.

CryptoCompare’nin Araştırma Başkanı Constantine Tsavliris, türev ürün hacimlerindeki artış için, “daha ​​sofistike bir yatırımcı sınıfından dijital varlıklara olan ilgiyi gösterebilir” diyor.

Tsavliris’in bu sözleri aslında Goldman Sachs’a anlamlı bir cevap olarak da yorumlanabilir.

İlgili yazı için bakınız: Şok gelişme! Goldman Sachs’dan Bitcoin yatırım temalı konferansa davetiye

Tsavliris, “spot piyasalarda faaliyet gösteren en büyük borsalar neredeyse bir süredir stabil konumda iken, Binance gibi daha az köklü türev oyuncuların aylık hacimlerde büyüme gördüklerini” de sözlerine ekledi.

Bitcoin’in fiyatına da bakıldığında, birkaç gün içinde 9.500 $’dan 4.100 $’a düştüğü Mart ortalarındaki çöküşten sonra zaten iyileşmiş durumda.

Spot hacimlerde de artış var

Mayıs ayında spot hacimler de % 5 arttı. Yine de, spot borsalar aylık toplam hacmi 1,27 trilyon dolar veya piyasanın toplam hacminin % 32’sini işlediğinden, hala kripto para birimi ticareti yapmanın en popüler yolu bulunuyor.

Chikago merkezli Bitnomial bugün ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’ndan bir Bitcoin vadeli işlem ve opsiyon borsası başlatmak için onay aldı. Borsadaki sözleşmeler fiziksel olarak uzlaştırılacak.

Mayıs ayında spot borsaları için birkaç büyük an da söz konusu oldu. Hacimler, Bitcoin’in yarılanmasından bir gün önce 10 Mayıs’ta yükseldi. Bitcoin’in blok ödülü yarıya indiğinde, teorik olarak yeni Bitcoin tedarikini daralttı ve teorik olarak Bitcoin’in fiyatını artırdı.

Tek bir günde işlem hacmi 64.7 milyar $’ı buldu. Bu, kayıtlara giren en yüksek günlük işlem hacimlerinden biri.

30 Nisan’da 66.2 milyar dolarlık kripto ticareti yapıldı ve 13 Mart’ta 75.9 milyar dolar ticareti yapıldığında bu durum Bitcoin fiyatının çökmesinde önemli rol oynadı.

İlginizi çekebilir: Free Bitcoin! Bedava kripto para veren siteler hangileri? Bedava Bitcoin ve ETH için bilmeniz gerekenler

Ancak bu ticaretin çoğu, Crypto Compare’in düşük kaliteli olduğunu belirlediği borsalarda gerçekleşti.

Tsavliris bu noktada “Genel olarak, daha düşük seviye borsalar, en üst seviye borsalardan çok daha az düzenlenmiş olma eğilimindedir ve esas olarak kripto paa piyasalarına kripto sunar. Sonuç olarak, daha az KYC kısıtlaması vardır ve çoğu zaman diğer üst düzey borsalardan daha düşük ücretler alırlar” açıklamasında bulunuyor.

Kaynak