1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Nihayet Coinbase (COIN) listelendi! Artıları ve eksileri neler?

Nihayet Coinbase (COIN) listelendi! Artıları ve eksileri neler?

Nihayet Coinbase (COIN) listelendi! Artıları ve eksileri neler?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ünlü kripto para borsası Coinbase (COIN), nihayet dün Nasdaq borsası üzerinden halka arz edildi. Coinbase yöneticileri sonuçtan oldukça memnun olmalılar!


Nihayet Coinbase (COIN) listelendi!

14 Nisan 2021’de önceden açıklandığı gibi ABD merkezli kripto para borsası Coinbase’in hisseleri, Nasdaq üzeriden halka arz edildi. COIN etiketi ile arz edilen hisseler kısa sürede tükendi.

Aşağıdaki grafikte COIN hisse fiyatlarının gün içerisindeki performansını görüyoruz. Referans fiyatı 250 dolardan açıklanmıştı. 380 dolardan açılan fiyatlar, 424 dolar ile zirve yaptı. COIN günü 328 dolar ile kapattı.

coinbase coin Nihayet Coinbase (COIN) listelendi! Artıları ve eksileri neler?3 Nisan tarihinde kaleme alıdığımız makalede Coinbase hisselerinin piyasada etkili olan FOMO (birşeyleri karşırırım korkusu) etkisi ile ters J eğrisi formasyonunda hareket edebileceğini ileri sürmüştük. Nitekim hisse fiyatlarının ilk gün ters J formunda hareket ettiği gözleniyor.

Lütfen Bkz: Herkesin aklındaki soru: Coinbase hisselerini nasıl satın alırım?

Artık henüz regüle olmamış bir piyasa olan kripto para piyasalarının en gözde borsası Coinbase, regüle olmuş bir borsa olan Nasdaq’da listeleniyor.

Bitcoin fiyatları arttıkça Coinbase işlem hacmi ve kârlılığı da artacaktır. Doğal olarak bu gelişme COIN fiyatlarını da besleyecektir. Sonuç olarak Bitcoin fiyatları ile COIN fiyatları arasında güçlü ve pozitif bir korelasyon bekleniyor. Ancak bu ilişkiyi ekonometrik olarak test etmek için biraz vakte ve veriye ihtiyaç duyacağız.

Gelelim Coinbase hisselerinin regüle olmuş bir piyasada listelenmesinin piyasa üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerine!

Olumlu Etkileri

  • Artık Bitcoin ve kripto paralar dolaylı biçimde regüle olmuş piyasalarda işlem görmeye başladı.
  • Muhafazakar yatırımcılar gözünde Bitcoin ve kripto paraların meşruiyeti arttı.
  • Bitcoin satın almak istemeyen yatırımcılar, COIN satın alarak dolaylı biçimde piyasalara destek sunmuş olacak.

Olumsuz Etkileri

  • Bitcoin ve kripto para piyasaları 7/24 çalışan piyasalar. Oysa Nasdaq mesai saatleri içerinden faaliyet gösteriyor. Hafta sonları ve mesai saatleri dışında yaşanan şoklar karşısında COIN yatırımcıları, Bitcoin yatırımcıları kadar hızlı karar alamayacak.
  • Kripto para piyasalarındaki volatilite COIN üzerinden kısmen de olsa Nasdaq’a yansıyacak.
  • Şu ana kadar Bitcoin ve kripto para fiyatları hakkında spekülasyonlara varan açıklamaların hukuki karşılığı olmuyordu. Çünkü bu piyasalar regüle olmamış piyasalar. 14 Nisan 2021’den sonra COIN hisseleri hakkında spekülasyonun hukuki karşılığı olacaktır.
  • Bitcoin ve kripto para piyasalarındaki spekülatif açıklamaların COIN hisselerini de etkileyeceği bir gerçek. Ancak bu ilişkinin hukuki karşılığının nasıl olacağı henüz belirsizliğini koruyor.

Kaynak

Not: Kripto para ve Bitcoin piyasaları oldukça manipüledir ve spekülasyonlara açık piyasalardır. Yazılarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.