Morgan Stanley’in baş ekonomistinden CBDC açıklaması!

İşte herşeye rağmen, Bitcoin alımını sürdüren dev banka!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Morgan Stanley’in baş ekonomisti Chetan Ahya, Son dönemlerde uygulama örnekleri hızla artan merkez bankası resmi dijital paraları CBDC’ler hakkında açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde.

Morgan Stanley’in baş ekonomistinden CBDC açıklaması

Ülkeler birbiri ardına resmi dijital paralar olan CBDC’ler ile iliği çalışmalar başlatıyor. Çin’de CBDC’ler günlük hayatın bir parçası olarak pilot bölgelerde kullanılmaya başlandı.

Amerika ve Avrupa’da ise henüz çalışma aşamasında. Amerika’dan yapılan açıklamalarda CBDC’ler ile ilgili çalışmalar yapıldığı ve uzun dönemde ne tür sonuçlar getireceği tartışılıyor.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Yapılan çalışmaların arasında finans devi Morgan Stanley’in baş ekonomisti Chetan Ahya’dan CBDC’ler için bir dizi uyarı geldi. Ahya’ya göre CBDC’lerin etkileri büyük kapsamlı olacak.

Finansal Sistemi aksatabilir

Chetan Ahya CBDC’lerin finansal sistemde aksaklıklara yol açabileceğini ve bankaları etkileyebileceğini söyledi.

“Ticari bankalar, tüketiciler bankacılık dışı varlıkları kullanırlarsa aracılıktan çıkarılabilirler, yani işlemlerden çıkarılabilirler. Dijital para birimi piyasaya sürüldüğünde, tüketiciler banka mevduatlarını merkez bankası limitlerine tabi olarak CBDC hesaplarına aktarabilecekler. Ve CBDC’lerin teknolojik altyapısı, yeni banka dışı kuruluşların ödeme alanına girmesini de kolaylaştırabilir. Bu geçiş hızlandıkça, ticari bankalar üzerindeki rekabetçi baskılar muhtemelen artacaktır.”


Ahya’ya göre bir başka risk de anonim kalmak isteyen tüketiciler ile tüketicilerin platformlarını kullanmaları için teşvikler yaratacak ve böylece değerli kullanıcı işlem verileri oluşturacak yenilikçi fintech şirketleri arasında oluşacak çekişmeler. 

Ayrıca Ahya CBDC’lerin uluslararası ödeme sistemlerini bozabileceğini belirtiyor.

“CBDC’ler uluslararası ödeme sistemini bozabilir. Uluslararası işlemler için kabul edilen bir CBDC’ye sahip herhangi bir ülke, ABD dolarının bugünkü ayrıcalıklı rolüne benzer şekilde, finansman maliyetlerinde ve finansal işlemler üzerinde kontrolde önemli avantajlardan yararlanabilir. ECB ve Çin Halk Bankası gibi bazı merkez bankaları, dijital para birimine geçişi ilgili para birimlerinin uluslararası statüsünü ve sınır ötesi ödemelerin payını yükseltmek için bir fırsat olarak görüyor.”

Morgan Stanley baş ekonomisti. CBDC’lerin etkilerinin kasıtlı olmamakla birlikte beklenmeyen sonuçlar doğuracağını ifade ediyor. Bu sonuçların büyüklüğünü ise CBDC sisteminin ne kadar hızlı gelişeceğinin belirleyeceğini belirtiyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Morgan Stanley’in baş ekonomistinden CBDC açıklaması!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.