Bitcoin bunu başarabilirse..

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve kripto paraların kaderini mikro ödemeler değiştirebilir. Bitcoin ve kripto paralar üzerinden yapılacak küçük meblağlı ve ticari maksatlı harcamalar, Bitcoin ve kripto paraların talebini daha da arttırabilir.


 

Bitcoin ve kripto paraların kaderini etkileyecek önemli faktör: Mikro ödemeler!

Bazen küçük ayrıntılar büyük sonuç doğurur. Bitcoin ve kripto paraların kullanımı ve yaygınlaşması, geçtiğimiz 10 yıl içerisinde olağan üstü gelişmeler gösterdi. Ancak mikro ödemelerde henüz istenilen seviyeye ulaşılamadı. Aşağıdaki grafikte Bloomberg tarafından hazırlanan raporda ticarette kullanılan Bitcoin miktarındaki düşüşü görüyoruz.

mikro ödemeler Bitcoin bunu başarabilirse..

Mikro ödemeler değeri 1 ila 5 dolar arasında değişen ödemeler mikro ödemeler olarak değerlendirilebilir. Mikro ödemeler rakamsal olarak düşük olmasına rağmen toplamda milyarlarca dolara ulaşabilir. Bitcoin ve kripto paralar üzerinden mikro ödemelerin istenilen seviyede olmaması, temelde   birkaç faktöre dayanıyor. Bu faktörlerin başında işletim maliyetleri geliyor.

1- İşletim Maliyetleri

Bitcoin üzerinden gerçekleştirilen işlemler, Bitcoin madencileri tarafından Bitcoin blockchain’ine kaydedilmektedir. Madencilik faaliyetlerinin sürdürülmesi de yüksek enerji maliyetlerine neden oluyor. Bitcoin madenciliğinin neden olduğu enerji maliyeti, birçok ülkenin enerji maliyetini geride bıraktı (Lütfen Bkz: Bitcoin İsviçre’den fazla elektrik enerjisi tüketiyor).

Ancak bu sorunun üstesinden madencilik formatı değiştirilerek gelinebilir. Proof of Stake (Varlık İspatı) bu konuda çözüm olabilir.


2- Güvenlik Sorunları

Bitcoin ve kripto para piyasalarında güvenlik sorunları, her geçen gün can yakmaya devam ediyor. Sadece 2019’un ilk üç ayında 1.2 milyar dolarlık Bitcoin ve kripto para hırsızlığı yaşandı. 2020 yılında da yer yer hacking skandallarına şahit oluyoruz.

Güvenlik sorunları ise özellikle sıcak cüzdanlarda yaşanmaktadır. Bu sorun çözülmedikçe mikro ödemelerde kripto paraların kullanımı, istenilen seviyede yaygınlaşamayacaktır.

3- Ölçeklendirme ve Hız

Bu konuda kripto paralar, blockchain ağlarını önemli derecede hızlandırdılar. Özellikle Ripple ve Tron çok hızlı biçimde para transferi gerçekleştirmektedir. Ethereum özelinde ise çözüm arayışı devam etmektedir. Bitcoin ise Lightning Network’la bu sorunu bir nebze olsa da halletti. Ancak bu konuda daha da mesafe kat edilebilir.

Bitcoin mikro ödemeleri gerçekleştirebilecek hıza ve alt yapıya ulaşabilirse ciddi bir talep yakalayabilir.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

Mikro ödemeler nedir?

Değeri 1 dolar ile 5 dolar arasında değişen ödemeler mikro ödeme olarak adlandırılabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin bunu başarabilirse..
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.