BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Merkez Bankası Başkanı Ağbal’dan flaş Kripto para çıkışı
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Merkez Bankası Başkanı Ağbal’dan flaş Kripto para çıkışı

Merkez Bankası Başkanı Ağbal’dan flaş Kripto para çıkışı
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kripto para konusunda adımlar atmaya başladı. 2020 yılında dijital para konusunda faaliyetler yürütecek bir Genel Müdürlük kuran Banka, 2021 yılında önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Son olarak TCMB Başkanı Naci Ağbal, dijital para ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

TCMB’dan kripto para açılımı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal TBMM Bütçe Komisyonunda yaptığı açıklamada, kripto paralarla ilgili bir AR-GE projesinin varlığından söz etti.

Ar-Ge projesi 2021 yılının ikinci yarısında pilot testlere başlayabilecek.

Naci Ağbal açıklamasında şunları söyledi;

Dijital para konusunda başlatılan Ar-Ge projesi var. Şu anda bu projenin kavramsal aşaması tamamlanmış durumda. 2021’in ikinci yarısında pilot testlere başlanmasını hedefliyoruz

SON DAKİKA: Merkez Bankası Başkanı Ağbal'dan kripto para açıklaması
Naci Ağbal, TBMB Başkanı

Ağbal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, milletvekillerinin Merkez Bankasının faaliyetlerine ilişkin sorularını yanıtladı.

Merkez Bankası Kanununun 4. maddesine atıfta bulunan Ağbal, “Banka’nın temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. Banka, fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikasını ve kullanacağı para politikası araçlarını doğrudan kendisi belirler. Banka, fiyat istikrarını sağlama amacı ile çelişmemek kaydıyla Hükümetin büyüme ve istihdam politikalarını destekler.” ifadelerini kullandı.

Dijital para konusunda çalışmalara 2020 yılında başlayan Merkez Bankası, bu konuda faaliyet yürütecek Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğünü kurdu. Bu Müdürlük içerisinde istihdam etmek üzere, yine 2020 yılı içerisinde, uzman yardımcılığı kadrosu açılmıştı.

Edinilen bilgiye göre, dijital para konusunda uygulanacak testlerin 2021 yılı içerisinde bitirilmesi planlanıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.