Merkez Bankası başkanı sonunda itiraf etti!

merkez bankası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkez Bankaları Bitcoin konusunda ciddi ikilem içerisindeler. Bitcoin kendi para politikaları için bir tehdit mi yoksa para politikalarını etkinleştirecek bir araç mı?


Merkez Bankası başkanı sonunda itiraf etti!

ABD ekonomik ve hukuk sistemi açısından birçok ülkeye göre farklılıklar taşımaktadır. Bu farklılık Merkez Bankası sistemi için de geçerli. Ülkelerde genelde 1 adet merkez bankası bulunmasına rağmen ABD’de 12 adet merkez bankası bulunuyor. Her bir merkez bankasının kendi başkanı var.

FED’in yönetim kurulu ise Washington DC’de bulunuyor. Yönetim kuruluna ise hali hazırda Jerome Powell başkanlık ediyor.

FED Dallas Başkanı Robert Kaplan’dan Bitcoin hakkında ciddi bir itiraf geldi: Kaplan; İnsanların Bitcoin’e uzun vadeli yatırımda bulunduklarını belirterek Bitcoin’in bir “değer birikim aracı” olduğunu kabul etti.

Kaplan:

“Açık söylemek gerekirse Bitcoin artık bir değer birikim aracı”

Kaplan’a göre Bitcoin bir değer birikim aracı ise gelecekte rezerv aracı da olabilir mi?

Merkez Bankaları olası kur şoklarına karşı kasalarında kendi yerel para birimlerinin haricinde yabancı mevduat ve altın da tutuyor. Yabancı para birimi olarak Merkez Bankaları; dolar ve euro’yu tercih ediyor.

Ancak ABD dolarının uluslararası konvertibilitesi olduğu için FED’in kasasında rezerv birikim aracı olarak dolar tutmasına gerek kalmıyor. Bu durum ABD’ye uluslararası finans sisteminde ciddi avantajlar sağlıyor.

Lütfen Bkz: Coinbase’in Nasdaq’daki başarısı, Bitcoin piyasaları için ne anlam ifade ediyor?

Ancak etkin para politikaları ve fiyat istikrarı için ABD’nin de rezerv birikim araçlarına ihtiyacı olabiliyor. ABD tarihsel anlamda genelde altını tercih ediyor. Zamanla altının yerini dijital olanı (Bitcoin) alır mı bunu zaman gösterecek.

Yukarıdaki sorunun cevabını şimdiden kestirmek oldukça zor ve FED’in rezerv birikim aracı olarak Bitcoin’i tutması şimdilik “ütopyadan” ibaret. Yine de Robert Kaplan’ın Bitcoin’i değer birikim aracı olarak tanımlaması önemli bir aşama olarak görülebilir.

Kaynak

Not: Kripto para ve Bitcoin piyasaları oldukça manipüledir ve spekülasyonlara açık piyasalardır. Yazılarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Merkez Bankası başkanı sonunda itiraf etti!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.