1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Merkez bankaları politikaları, enflasyon ve Bitcoin ilişkisi nedir?

Merkez bankaları politikaları, enflasyon ve Bitcoin ilişkisi nedir?

Merkez bankaları politikaları, enflasyon ve Bitcoin ilişkisi nedir?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin, bir merkez bankası veya otorite tarafından yönetilmiyor. Bu nedenle fiat paralardaki merkez bankası enflasyon ilişkisi Bitcoin için geçerli değil.


Parasal enflasyon ve Bitcoin

Enflasyon, iktisadi hayatta en fazla karşılaştığımız terimlerin başında geliyor. İktisatçıların hem fikir olduğu en yalın ve en yaygın enflasyon tanımı ise “genel fiyat seviyesindeki sürekli artış” olarak biliniyor. Ancak toplum tarafından enflasyon, “hayat pahallılığı” olarak tanımlanıyor.

Hayat pahallılığına ya da genel fiyat seviyesindeki artışlara yol açan faktörler nelerdir?

Yukarıdaki sorudan hareketle iktisatçılar farklı enflasyon türlerinden bahsediyor:

i- Maliyet enflasyonu,

ii- Parasal enflasyon,

iii- Talep enflasyonu.

Enflasyon türleri, enflasyondaki artışların nedenleri (faktörleri) hakkında fikir veriyor.

Lütfen Bkz: Dünya Ekonomi Forumu küresel stabil coin makalesi

Üretim maliyetlerindeki artışlar (elektrik ve petrol gibi temel üretim girdilerindeki artışlar), talep artışı (uzun vadede nüfus artışı talep enflasyonuna yol açabilir) ve para politikaları (merkez bankasının para basması) enflasyona neden olan en bilindik faktörlerin başında geliyor.

Yani hayat pahalılığının (enflasyonun) temel sorumlularından birisi merkez bankalarının piyasaya para pompalaması. Aşağıdaki grafikte ABD merkez bankası FED’in para basarak doların değerinde neden olduğu aşınmayı net biçimde görebiliyoruz.

Aşağıdaki grafikte 1913 yılından sonra dolar değerindeki aşınmayı görüyoruz. 1913 yılında 1 doların reel alım gücün neredeyse yüzde 95 aşınmış durumda. Tersten izah edecek olursak 1913 yılında 5 cent’in değeri aşağı-yukarı günümüz 1 dolarına eşit. Doların değerindeki bu aşınmanın ana faili merkez bankası politikaları.

enflasyon Bitcoin Merkez bankaları politikaları, enflasyon ve Bitcoin ilişkisi nedir?

Lütfen Bkz: Alman bankalarının yüzde 58’i negatif faiz uyguluyor: Şimdi ne olacak?

Bitcoin’in arzı, merkez bankası gibi bir otorite tarafından kontrol edilmediği gibi maksimum Bitcoin sayısı da 21 milyon adet ile sınırlı. Bitcoin’deki algoritma BTC arzını 21 milyon adet ile sınırlı tutuyor. Yazının kaleme alındığı saatte piyasadaki toplam Bitcoin arzı 18,67 milyon adet. Geriye kalan miktar ise Bitcoin madencileri tarafından kazılmayı bekliyor. Kalan Bitcoin’leri çıkarmak ise 120 yıl süreceği tahmin ediliyor. Bu nedenle Bitcoin, dolar ve fiat paralar gibi para politikalarının etkisi ile değeri aşınmıyor. Bitcoin ve enflasyon ilişkisi oluşmuyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: