Loading...
btc
BTC
0.2%
Bitcoin
64.271,80 USDT
eth
ETH
-0.65%
Ethereum
3.495,47 USDT
bch
BCH
0.86%
Bitcoin Cash
386,24 USDT
xrp
XRP
-0.48%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.03%
Litecoin
74,14 USDT
bnb
BNB
0.03%
Binance Coin
586,29 USDT
sol
SOL
-0.35%
Solana
134,13 USDT
avax
AVAX
-6.4%
Avalanche
25,72 USDT
ada
ADA
0.89%
Cardano
0,38 USDT
dot
DOT
2.98%
Poladot
5,78 USDT
doge
DOGE
0.26%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
0.97%
Shiba Inu
0,00 USDT

Kripto Para Madenciliği mi Yoksa Ticareti mi Daha Karlı ?

Kripto Para Madenciliği mi Yoksa Ticareti mi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto Para Madenciliği mi Yoksa Ticareti mi daha karlı ? Bu soru çoğu kripto para meraklısının aklını kurcalıyordur. Madencisine sorsan madencilik işi bitti der. Al-satcısına sorsan bur da ekmek yok der. Bizde sizler için bu konuyu analiz ettik.


Kripto Para Madenciliği mi Yoksa Ticareti mi Daha Karlı ?

Bir kimse, kendisi için kripto para madenciliğinin mi daha iyi yoksa ticaretinin mi daha elverişli olacağı sorusunu cevaplarken, kendi bilgi birikimini de hesaba katmak zorundadır. Örneğin bu işe yeni girmiş bir bireyin, kripto para madenciliğinin derin sularında kulaç atmak yerine, Bitcoin ve altcoin ticareti yapması kendisi için daha makul olacaktır.

Ancak, kripto paralar hakkında önemli bir bilgiye sahip olan ve kripto para ticaretinde uzun yıllar tecrübe edinmiş bir birey hakkında konuşuyorsak işler biraz daha değişir. Şimdi kripto para piyasasının madencilik sektörüne bakalım.

Kripto Para Madencilerinin Problemleri

Özellikle geçtiğimiz son iki yıla bakarsak, madencilerin kazdığı kripto paraların işlem zorlukları iyice artmış durumda. Oluşan bu zorlukta, madencilerin elde ettiği kar marjlarını oldukça etkiliyor. Öte yandan madenci sayısının artmasıyla, madenci havuzlarından dağıtılan ödüllerinden miktarlarında da önemli düşüşler göze çarpıyor. Ayrıca oluşan maliyetlerin çokluğu geleneksek madencilik sürecini bitirme noktasına geldi.

Geleneksek madenciliğin zor günler geçirdiği bugünlerde, dev bütçeleriyle madencilik şirketleri kurulmaya başlandı. Çünkü artık insanlar tek başlarına, oluşan çıktı masraflarının altından kalkamıyor. Özellikle ekonomisi kötü ve enerjiyi dışarıdan ithal etmek zorunda kalan ülkelerde yaşayan madenciler, bir bir kurdukları sistemlerini elden çıkartmaya başladılar.

Nasıl Madenci Olunur ?

Madenci olabilmek için öncelikle, güçlü GPU’ya (grafik işlemci birimi)  sahip bilgisayarlara ya da sırf madencilik için üretilmiş ASIC (uygulamaya özel entegre devre) cihazlarına sahip olmanız gerekir. Ayrıca donanımınız güçlü bir internet ağına bağlı olmalı ve madencilik için hazırlanmış bir yazılım paketi kullanmalıdır. Madencilerin ayrıca, çevrimiçi madencilik havuzlarına ve kripto para birimi borsalarına da üye olmak olmaları gerekir.

Ancak benim şu kadar param var ben madenci olacağım diyerek hemen madenci olamazsınız. Öncelikle sistemi iyice anlamalısınız ve oluşabilecek teknik arızaları kendi başınıza giderebilmeniz gerekir. Çünkü her şeyi hazır yaptırmak istediğinizde oluşacak maliyetin altından kalkamayabilirsiniz. Hele hele kripto para madenciliği zorluk seviyesinin yükselmeye devam ettiği ve kripto para fiyatlarının çakıldığı bu günlerde.

Kripto Para Madenciliği mi Yoksa Ticareti mi

Sonuç Olarak

Sonuç olarak baktığımızda her ne kadar enerji maliyetleri ve kazım zorlukları çok yükselmiş olsa da, madencilik sektörü hala yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor ve riski hemen hemen yok. Ancak kripto para ticaretine bakarsak çok sayıda insanın yaptığı ticaretten zarar ettiğini görüyoruz. Madenciler ve traderlar arasında genel bir kıyaslama yapacak olursak, madencilerin traderlara oranla çok daha fazla kar elde etmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Acemi bir trader olmaktansa acemi bir madenci olmak daha iyidir. Çünkü kripto para ticaretinde acemi iseniz elinizdekileri kaybedebilme riskiniz oldukça fazladır. Ancak madencilik sektöründe çok çok çok başarısız olsanız bile donanımlarınızla kendinize yeni bir sermaye sağlayabilirsiniz.

 

Dipnot: Size göre Kripto Para Madenciliği mi Yoksa Ticareti mi Daha Karlı ? Yorumlarınız bizler için çok değerlidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.