1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Kripto para konusunda Doğu ile Batı arasında ciddi bir fark var! Neden?

Kripto para konusunda Doğu ile Batı arasında ciddi bir fark var! Neden?

Kripto para konusunda Doğu ile Batı arasında ciddi bir fark var! Neden?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto paralar ve merkez bankası dijital para birimi hakkında Doğu ile Batı medeniyeti arasında ciddi farklılıklar bulunuyor. Doğu ve Batı medeniyetlerinin merkez bankası dijital para birimleri konusundaki yaklaşımları arasında neden ciddi farklar var?


Kripto para konusunda Doğu ile Batı arasında ciddi bir fark var! Neden?

Bitcoin, Ethereum ve Tether gibi kripto paralar belli bir algoritma çerçevesinde blockchain üzerinde işlem gören dijital para birimleridir. Kripto paralar; dolar, euro, yen ve yuan gibi klasik fiat para birimlerine kıyasla daha hızlı, güvenli ve ucuza transfer edilebiliyor. Milyarlarca dolar değerindeki Bitcoin’ler sadece bir tıkla ve oldukça ucuza transferi gerçekleşiyor. Kripto paraların blockchain destekli sahip olduğu bu teknoloji, zamanla merkez bankalarını cezbetti ve merkez bankaları kendi kripto paralarını üretmeye karar verdi.

Çin, Güney Kore ve Japonya merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışmalarına oldukça iddialı giriş yaptı. Kendi CBDC’lerini çıkardılar ve test uygulamalara başladılar. Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) farklı kavramlarla açıklanabiliyor. Bazı analistler CBDC’lere “ulusal kripto para” demeyi tercih ediyor.

Lütfen Bkz: Çin Bitcoin’i ve madenciliği gerçekten niye yasaklıyor?

CBDC ile kendi yerel para birimlerini dijitalleştiren ülkeler, bir nevi kendi kripto paralarını Bitcoin gibi kripto paralara çevirdiler. Bu ülke vatandaşları kendi yerel para birimlerini blockchain ağları üzerinde harcayabilecek. Bu sayede para daha hızlı ve ucuza fon transferinde bulunabilecek.

Ancak CBDC trendine Doğu ülkelerinin oldukça istekli Batı ülkelerinin ise oldukça isteksiz olduklarını görüyoruz. FED, Bank of England, Avrupa Merkez Bankası ve Canada Merkez Bankası yer yer CBDC hakkında olumlu açıklamalar da bulunsa da CBDC konusunda ayak direttikleri bir gerçek. Batı medeniyetine ait merkez bankaları Doğu medeniyetine ait merkez bankalarına kıyasla CBDC çalışmalarını daha ağırdan alıyorlar.

En son Kanada Merkez Bankası, CBDC konusunda acelemiz yok açıklamasında bulundu.

Doğu ve Batı arasındaki bu temel fark “statüko korkusu” olabilir. Malum olduğu üzere dış ticarette ve finansal işlemlerde en yoğun kullanılan para birimleri; dolar, euro ve sterlin. Acaba Batı ülkeleri “küresel likidite” gücünü kaybetme korkusu yaşadıkları için CBDC konusunda ağır davranıyor olabilirler mi?

Kaynak