Loading...
btc
BTC
1.52%
Bitcoin
64.786,88 USDT
eth
ETH
3.44%
Ethereum
3.161,64 USDT
bch
BCH
9.2%
Bitcoin Cash
520,46 USDT
xrp
XRP
5.3%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
5.75%
Litecoin
85,50 USDT
bnb
BNB
3.43%
Binance Coin
572,97 USDT
sol
SOL
6.46%
Solana
151,70 USDT
avax
AVAX
10.19%
Avalanche
38,19 USDT
ada
ADA
8.49%
Cardano
0,51 USDT
dot
DOT
8.68%
Poladot
7,26 USDT
doge
DOGE
4.44%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
12.63%
Shiba Inu
0,00 USDT

Kripto para bankası nedir ve finans dünyasına etkisi hangi boyutta olur?

bitcoin banka
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

‘Kripto para bankası nedir? Kripto bankacılığı finansal endüstrinin daha geniş ölçekte yeniden yapılandırılmasında önemli bir oyuncu.  Ayrıca merkezi geleneksel bankacılık sisteminde bir iyileştirme de yapıyor. Merkezsiz olmakla bu platformlar geleneksel bankacılığa ek olarak, daha şeffaf, güvenli ve daha az bürokratik bir yapı oluşturuyor.


 

‘Kripto para bankası nedir? Neden yaygınlaşıyor?

Kripto paraların fiziksel bir formları yok. Ve tüm işlemleri online olarak gerçekleşiyor. Kullanıcılar kriptolarını banka görevi yapan cüzdanlarında saklıyor. Kripto borsaları da kripto depolama hizmeti sunuyor. Kullanıcılar kriptolarını hem borsada hem de cüzdanlarında tutmayı tercih edebilirler. Kripto bankaları da sofistike borsa ya da cüzdan olarak düşünülebilir. Dahili borsalar, ödeme kapıları, kredi hizmetleri, açık kaynak networklar ve iş hesapları gibi pek çok hizmetle kripto bankaları global internet bazlı bankacılık kurumları gibi işlev görecek.

Ethereum neden hızlı düşüyor?kripto para bankası

Kripto bankaları güçlerini blockchain teknolojisinin kullanımından alıyor. Peer-to-peer (P2P) işlemleri ve anlaşmalarda belirlenen şartları gerçekleştirmek için blockchain kullanıyorlar. Sonuç olarak işlemler otomatik, daha hızlı ve daha düşük maliyette gerçekleşiyor.

Kredi işlemleri desentralizasyon vasıtasıyla doğrudan borç veren ve alanı bir birlerine bağlayarak yönetiliyor. İyi bir kredi notuna sahip olduğunuz sürece hızlı bir şekilde kredi alabilmenizin güvenilir bir yolu. Geleneksel bankacılığın aksine aracı ve uzun süreçler yok. Kredi genellikle 24 saat içinde işlem görüyor. Ayrıca “iş günleri, iş saatleri” kısıtlaması yok.

Kullanıcı dostu ve kullanıcı odaklı kredilendirme hizmetleri için kripto bankaları güvenilir derecelendirme sistemleri oluşturmada  yapay zeka(AI)  kullanıyorlar. Kredi riskinin detaylı değerlendirilmesi için borçlunun bilgileri AI kullanılarak yapılandırılıyor ve analiz ediliyor. Kredilendirmede kullandıkları doğruluk ve kesinliği ölçen araçlar sayesinde kripto bankaları iflasa daha dayanıklı. Bu yaklaşım hem borç veren hem de alanın tercih ettiği bir yapı. Borçlu, insanın müdahil olduğu durumlardaki önyargılardan korunurken borç veren kötü niyetli kimselere karşı korunuyor.

Kripto para bankası hızla hayatımıza giriyor

Kripto bankaları markete girmeye başladı  ve bugün kripto kullanıcıları çok çeşitli seçenekle karşı karşıya. Bunların arasında Galaxy Digital LP, Datarius, Foton bank,Revolut  sayılabilir.

Galaxy Digital LP kurucusu milyarder ve eski Wall Street fon yöneticisi Mike Novogratz. Yatırım, portföy yönetimi, sermaye piyasaları, operasyonlar ve blockchain üzerinde deneyimli multi-disipliner bir ekibi var. Ancak kredi vermekle ilgilenmiyor. Daha çok kripto yatırımı danışmanlık ve ticaret konularına odaklanmış.

ilginizi çekebilir: Güncel Bitcoin ve Kripto Para Analiz Rehberi / Uzmanların Strateji ve Taktikleri: Nasıl yatırım yapılır, ne zaman alınır, ne zaman satılır?

Datarius ise kredi hizmetlerine daha fazla odaklanmış. Money Gram, Transferwise ve Western Union arasındaki anlık transfer sistemleri  entegrasyonunda mümkün olan en geniş enstrümanları sunma peşinde. Ayrıca bir ödüllendirme sistemine de sahip.

Foton bank da Datarius ile aynı yolda. Diğer önemli özellikleri, temassız ödeme ve blockchain teknolojisinin gelişimi..

Revolut kendini, cari hesap, yerleşik bütçeleme, sigorta, global para transferi ve bir kripto borsasından oluşan servislerle, ‘Radikal olarak daha iyi bir hesap’ olarak pazarlıyor. Banka kısa süre önce Avrupa Bankacılık lisansı aldı İngiltere’den Asya ve Amerika’ya doğru yayılacak.

Malta’da da blockchain bazlı Founders bank isimli bir finansal organizasyon geliştiriliyor. Hükumetin desteklediği bu projenin önemli yatırımcılarından biri Binance kurucusu Changpeng Zhao.

Kripto para bankası hizmetlerinin artı ve eksileri

İnsanlar bir birlerine tamamen güvenebilseydi  bankalara ihtiyaçları olmayacaktı. Bankalar gerekli bir kötülük haline geldiler. Pahalılar, kullanıcıların kendi fonlarını kontrol etmelerini  önlerler, iflas edebilirler ve bilerek ya da kazaen olan insan hatalarına karşı savunmasızdırlar.

Kripto para bankası bu yapıya cazip finansal özellikler kazandırarak geleneksel bankalar üzerinde güçlü bir tutunma yeri kazanırlar. Öncelikle aracılar devre dışı kalır. Uzun süreçler son bulur. Böylelikle sistem daha hızlı ve ucuz olur.

Kredi notları iyi olduğu sürece ön yargılardan kurtulmuş, daha iyi bir kredi alma süreci vardır. Ayrıca verilen tokene talebi arttırarak sistemi güçlendiren bir token ile krediler verilir. Pek çok blockchain girişimi fon arttırmak için sundukları tokenler fazla kullanılmadığı için başarısız oluyor. Kripto bankaları bunun avantajından faydalanarak kredi verme atmosferini daha hızlı ve güvenilir P2P kredilerini benimsetmeye doğru döndürebilirler.

Bankacılık sektöründe yönetimi  az bir topluluğun elinden alarak gücü halka vermek global çapta hissedarlar demek. Kripto bankaları  bir dizi seçeneklerle finansal endüstride geleneksel bankacılığa alternatif olma şansına sahip.

Ancak bu kolay değil. Uzun soluklu bir süreç olacak. Ve pozitif büyümeyi  garantilemek için gelişmeye ihtiyacı var. Şu an kripto paraların kurumsal yatırımcı ve finansmanda  arzu edilen duruşa sahip değil. Bazıları teknolojiyi tam manasıyla anlamadı ya da volatil kripto fiyatları ve belirsiz düzenlemeler gibi endüstrideki kusurlar nedeniyle caydı. Ayrıca kripto bankacılığı, kripto ve ortaya çıkan teknolojiyi kendi işlerine bir tehdit olarak algılayan yerleşik geleneksel yapılar tarafından agressif  bir dirençle karşılandı.

Kripto para bankası para devriminin sonraki adımı

Daha önce bahsedildiği gibi blockchain, kripto bankacılığının bel kemiği. Ancak blockchain teknolojisini benimseyenler yalnızca finansal kurumlar değil. Blockchain her yerde ve hemen her şeye uygun. Bu anlaşıldığında bankacılık da devrim sürecinin gerisinde kalmayacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.