1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto kışı nedir? Yeni bir kripto kışına mı giriyoruz?

Kripto kışı nedir? Yeni bir kripto kışına mı giriyoruz?

Kripto kışı nedir? Yeni bir kripto kışına mı giriyoruz?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Birçok ekonomik varlık gibi Bitcoin ve kripto paraların fiyatlarında da konjonktürel dalgalanma yaşanıyor. Uzun vadede kripto para fiyatlarında yaşanan sürekli düşüşler, kripto kışı olarak adlandırılıyor. Yeni bir kripto kışına mı girişi yapıyoruz?


Kripto kışı nedir? Yeni bir kripto kışına mı giriyoruz?

2017-2018 döneminde Bitcoin fiyatlarında zirve yaşandıktan sonra fiyatlar uzun süreli bir düşüş trendine girdi. 2017 yılının son haftalarında 20 bin dolar ile rekor seviyeye çıkan fiyatlar, 2018 yılı boyunca düşüş trendine girdi. Fiyatlar 3,000 dolara kadar geriledi.

Aşağıdaki grafikte bu dönemde Bitcoin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz. Bu dönem kripto para literatürüne “kripto kışı” olarak girdi.

Bitcoin fiyatları

Bitcoin 2017-2018 zirvesinden sonra 10 Kasım 2021’de 68,789 dolarla tüm zamanların rekorunu kırdı. Fiyatlar bu tarihten sonra da düşüş trendine girdi. Kripto para yatırımcılarında piyasalarda tekrardan kripto para kışı yaşanır mı korkusu yaşanıyor. Aşağıdaki grafikte 10 Kasım 2021’deki zirvenin ardından Bitcoin fiyatlarında yaşanan değişimi görüyoruz.

Bitcoin fiyatları-2

10 Kasım 2021’den beri Bitcoin zirve ve dip değerleri; 68,789 dolar ile 33,187 dolar. Yani Bitcoin zirve değerinin neredeyse %50’sine kadar geriledi.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini 2022-2025

Facebook- Meta’nın yöneticilerinden David Marcus, olası kripto kışına dikkat çekerek önemli bir paylaşımda bulundu. “Kripto kışında en iyi girişimciler iyi şirketler inşa ederler. Zaman tekrardan çöp token’lardan ziyade gerçek sorunlara çözüm getiren kripto paralara odaklanma zamanı.”

Konjonktür teorilerine göre ekonomik fiyatlar, uzun vadede dip-genişleme-zirve-daralma-dip fazlarını takip ediyor. Bu teoriye göre her ekonomik varlığın fiyatları zirveyi gördüğünde düşüş trendine giriyor. Bitcoin fiyatlarında yaşanan düşüş trendinin ise 2018 döneminde yaşanan “kripto kışını” tekrarlamasından kaygı duyuluyor.

Kaynak