fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Kripto dolandırıcılığının keskin yükseldiği bu alana dikkat!

Kripto dolandırıcılığının keskin yükseldiği bu alana dikkat!

Kripto dolandırıcılığının keskin yükseldiği bu alana dikkat!
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para hırsızlığı ve hack olaylarından kaynaklanan kayıplar 2021 yılının ilk dört ayında keskin bir şekilde düştü. Ancak kripto suçları bu sefer yeni bir alanda tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.


Kripto hırsızlığı ve DeFi dolandırıcılığı: Birinde keskin yükseliş, diğerinde düşüş

Kripto bilgi şirketi CipherTrace yeni bir rapor yayımladı. Buna göre yılın ilk dört ayında kripto para hack ve hırsızlığı olayları keskin bir şekilde düştü. Ancak merkezsiz finans (DeFi) alanındaki dolandırıcılık olayları zirve yaptı.

CipherTrace’in raporuna göre Nisan ayı sonu itibariyle kripto suçluların vurgunu 432 milyon dolara ulaştı. Bu rakamın yüzde 56’sı yani 240 milyon dolar ise DeFi ile ilgili dolandırıcılık ve suçların payı.

2020 yılı boyunca sektörde dolandırıcılık ve hack olaylarından 1.9 milyar dolarlık kayıp yaşanmıştı. 2019 yılında ise 4.5 milyar dolarlık zirve yapan bir kayıp vardı.

Kripto paralar bir kez daha ikinci en büyük coin Ethereum ve sosyal medyanın sevgilisi Dogecoin’deki yükseliş ile gündemde.

Kripto suçlarında düşüş sektörün olgunlaşmasının, gelişen altyapının ve şirketler ile borsaların güvenlik sistemlerini geliştirmesinin bir işareti.

İlgili – Bugüne kadar kaç kripto para hack olayında ne kadar para çalındı?

DeFi’de ise farklı bir durum var. DeFi platformlarında kilitli toplam varlıkların değeri 86 milyar dolar. Bu da Ekim ayındaki 11 milyar dolardan yüzde 650 oranında artış demek.

DeFi sektöründeki bu büyüme aynı zamanda kötü niyetli katılımcıları da buraya çekti. Muhtemelen DeFi alanındaki suçlar da giderek artacak.

CipherTrace CEO’su Dave Jevans, Reuters’e yaptığı açıklamada şöyle diyor:

“Bireysel ve kurumsal yatırımcılardan bu alana (DeFi) para akmaya devam ettikçe kötü niyetli aktörler bundan faydalanmaya çalışacak. İnsanlar dolandırıcılığa çekilecek. Hackerler de yeterli denetimlerden geçmemiş projelerin içine sızma yolları arayacak, akıllı sözleşmelerdeki açıkları sömürmeye çalışacak.”

2019 yılında hiç DeFi ile ilgili kayıp rapor edilmemişti. 2020 yılında ise DeFi ile ilgili hack olaylarından kayıp 129 milyon dolar olmuştu. 2020 yılının sadece ilk dört ayında bu rakamın üzerinde bir kayıp var.

DeFi alanındaki en büyük kayıplardan biri 19 Nisan’da yaşandı. Polygon Network üzerindeki DeFi projesi EasyFi Network’ten 80 milyon dolarlık fon çalınmıştı.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.