Komşuda Bitcoin ve kripto paralar hakkında şok karar!

iran bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Komşu ülkede Bitcoin ve kripto paraların ticareti yasak! Ancak ülkede şok bir adım atarak bazı yasakların kaldırılmasına karar verdi. Ayrıntılar haberimizde!


Komşuda Bitcoin ve kripto paralar hakkında şok karar!

Komşu ülke İran’da Bitcoin ve kripto para ticareti yapmak yasak. 2018 yılında İran Merkez Bankası kara para aklama ve kripto paraların illegal işlemlerin finansmanında kullanılma riskine dikkat çekerek kripto paralar üzerinde yasak getirdi. İranlı vatandaşlar Bitcoin ve kripto para ticareti yapamıyor.

İran Merkez Bankası, bazı uzmanlara göre yasakların kısmen de olsa hafifletilmesi anlamına gelecek önemli bir karar aldı. Bu karara göre İran’da madenciliği resmi olarak yapılabilen kripto paralar üzerinden “ithalatta bulunmak” serbest bırakılıyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Yani İranlı bazı işletmeler, lisanslı madencilik işletmeleri tarafından kazılan kripto paralar ile ithalat ödemelerinde bulunabilecekler.

İran’da lisanslı olarak faaliyetlerini sürdüren 14 adet kripto para madencilik merkezi bulunuyor. Bu merkezler 300 megawatt’lık kapasite ile çalışıyorlar.

Kripto paralar üzerinden ithalatı ise ancak lisanslı bankalar ve kripto para borsaları yapabilecek.

Yukarıdaki esneme kararına rağmen İran’da Bitcoin ve kripto para ticareti hala yasak.


İran Merkez Bankasında görevli üst düzey bir bürokratın şu açıklamaları ise dikkat çekti:

“İran Merkez Bankası, İran’da kripto para birimleri üzerinden yapılan işlemleri onaylamasa da yapılacak belli düzenlemeler çerçevesinde yapılacak işlemlere karşı değil. İran Merkez Bankası, dünya ekonomilerinin geleceğinin kripto paralara sıkı sıkıya bağlı kalacağına inanıyor. İran Merkez Bankası, İran’ın kripto paralar kulübüne katılması gerektiğini düşünüyor. Ancak koşullar kesin olarak belirlenmeli ve bir risk oluşturmadığından emin olunmalıdır.”

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Komşuda Bitcoin ve kripto paralar hakkında şok karar!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.