1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Kanada’dan flaş Bitcoin kararı! İşte nedeni

Kanada’dan flaş Bitcoin kararı! İşte nedeni

Kanada’dan flaş Bitcoin kararı! İşte nedeni
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kanada, günlerdir hayatı felç eden bir grev ile karşı karşıya. Hükümet Covid-19 aşı kartı uygulamasını protesto eden kamyoncuların eylemlerinden acil durum ilan etti. Durum Bitcoin’i de etkiliyor. Detaylar haberimizde.

Kanada’dan flaş Bitcoin kararı! İşte nedeni

Kanada’nın Ontario eyaletinde günlerdir devam eden bir protesto var. Kamyon şoförleri sınır geçişlerinde aşı kartı uygulamasının kendilerini zora soktuğunu belirterek durumu protesto ediyor.

Başkent Ottawa’da gösteriler kontrolden çıktı. Belediye Başkanı Jim Watson, göstericilerin polislerden sayıca fazla olduğunu dile getirdi ve kontrolün kaybolduğunu söyledi. Belediye Başkanı Watson, aynı zamanda gösterilerin halkın güvenliğini tehdit etmeye başladığını da duyurdu. Protestolar nedeniyle ülke genelinde posta dağıtımlarında da ciddi sorunlar yaşanıyor.

İlgili: Bitcoin nedir, geleceği nasıl?

Kamyoncular bir haftadır Ottowa kent merkezinde yolları araçları ve çadırları ile kapattı. Gelişmeler üzerine acil durum ilan edildi. Kanada Başbaka’nı Justin Trudeau, Acil Durumlar Yasasını yürürlüğe koyduklarını açıkladı.

Özgürlük Konvoyu Hareketi için toplanan bağışların önünü kesmeye çalışan hükümet protestoya katılanların banka hesaplarını dondurmayı planlıyor. Bu harekete kripto paralar ile gidecek yardımların önünü kesmek adına kripto işlemlerine terörizmin finansmanı ve para aklama denetimlerinin uygulanacağını belirtildi.

Ancak yasak Bitcoin fiyatlarını düşürmedi. Tam tersine çıkan haberlerin ardından Bitcoin’e bir ilgi oldu ve BTC, 44,000 doların üzerine çıktı. Bağış toplamak için kullanılan GiveSendGo kararın ardından siber saldırıya uğradı. Ödeme platformu BTCPay ise göstericilere destek vermeye devam ediyor.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Bitcoin’i yasal para birimi haline getiren Orta Amerika ülkesi El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele de karara attığı tweet ile tepki gösterdi.

https://twitter.com/nayibbukele/status/1493377382245441537

Diğer ülkelere demokrasi ve özgürlük dersi vermeyi sevenler bunlar mı? Burası ‘demokrasi endeksi’nde en üst sıralarda yer alan ülkelerden biri mi? Bu konulardaki güvenilirliğiniz artık 0 değerinde.”

Bitcoin, yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre 44,100 dolardan işlem görüyor. BTC, son 24 saat içerisinde %3,41 değer kazandı. Lider kripto para biriminin toplam piyasa değeri 835 milyar dolara yükseldi.

Günlük Bitcoin (BTC) fiyat hareketleri

 

bitcoin 

Kaynak