1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Independent: “Çinli madenciler yüzünden Bitcoin fiyatları düşüyor!”

Independent: “Çinli madenciler yüzünden Bitcoin fiyatları düşüyor!”

Independent: “Çinli madenciler yüzünden Bitcoin fiyatları düşüyor!”
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

İngiltere merkezli ünlü medya organı Independent’a göre Bitcoin fiyatlarında son günlerden yaşanan fiyat düşüşlerinde Çinli madenciler etkili oluyor!


“Çinli madenciler yüzünden Bitcoin fiyatları düşüyor!”

Çin’de Bitcoin ve kripto para ticareti yasaktı. Bunun üzerine Çin yönetimi, Bitcoin madencilik faaliyetleri ve Bitcoin ticareti üzerine daha da yasaklayıcı düzenlemeleri faaliyete geçirdi. Çin yönetiminin aldığı daha yasakçı tutumunun ardından Çin merkezli Bitcoin madencilik havuzları ve platformları, ürettikleri Bitcoin’leri nakde çevirmekte ve maliyetlerini finanse etmekte zorlanıyorlar.

Bitcoin madenciliği %60 ve üzeri oranlarda Çin’de yoğunlaştığı biliniyor. Çinli madencilerin operasyonlarını sonlandırması, Bitcoin blockchain ağını kısa vadede tehlikeye atıyor. Bitcoin fiyatlarında son günlerde yaşanan düşüşte Çin merkezli bu değişim etkili oluyor.

Çin yönetiminin Bitcoin madenciliğini engelleyen açıklamasının ardından Çin merkezli büyük madencilik platformlarından Huobi Mall ve BTC.TOP operasyonlarını durdurabileceğini duyurdu. Başka bir madencilik platformu olan HashCow ise yeni madencilik donanımı alım ihalesini iptal ettiğini duyurdu.

Lütfen Bkz: Çin’in Bitcoin madencilik faaliyetlerini durdurması kötü bir haber mi?

Çin merkezli birkaç büyük madencilik platformunun piyasayı terk etmesi, mevcut platformlarının tekel gücünü arttırıyor. Bu durum ister istemez 51 atağı riskini doğuruyor. Bitcoin blockchain’inde işlem gören madenciler %51’lik bir kartel oluştururlarsa Bitcoin transferlerini kendi çıkarları için manipüle edebilirler.

Ancak uzun vadede Çin merkezli Bitcoin madenciliğinin zarar görmesi Bitcoin ekosistemi için olumlu bir gelişme olarak görülebilir. Zira Çin’in Bitcoin madenciliği üzerindeki tekel gücü her zaman bir risk olarak görülmüştü. Çin yönetiminin Bitcoin madenciliği kararının ardından uzun vadede madencilik düğümleri (node) küresel alana daha merkeziyetsiz biçimde dağılması bekleniyor.

Kaynak


Total
0