Loading...
btc
BTC
-3.36%
Bitcoin
67.200,58 USDT
eth
ETH
-4.93%
Ethereum
3.487,25 USDT
bch
BCH
-4.99%
Bitcoin Cash
445,69 USDT
xrp
XRP
-3.38%
Ripple
0,48 USDT
ltc
LTC
-3.27%
Litecoin
77,06 USDT
bnb
BNB
-3.29%
Binance Coin
604,50 USDT
sol
SOL
-6.68%
Solana
148,43 USDT
avax
AVAX
-2.75%
Avalanche
31,39 USDT
ada
ADA
-4.36%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
-2.06%
Poladot
6,37 USDT
doge
DOGE
-4.59%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-5.14%
Shiba Inu
0,00 USDT

Independent: “Çinli madenciler yüzünden Bitcoin fiyatları düşüyor!”

independent bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

İngiltere merkezli ünlü medya organı Independent’a göre Bitcoin fiyatlarında son günlerden yaşanan fiyat düşüşlerinde Çinli madenciler etkili oluyor!


“Çinli madenciler yüzünden Bitcoin fiyatları düşüyor!”

Çin’de Bitcoin ve kripto para ticareti yasaktı. Bunun üzerine Çin yönetimi, Bitcoin madencilik faaliyetleri ve Bitcoin ticareti üzerine daha da yasaklayıcı düzenlemeleri faaliyete geçirdi. Çin yönetiminin aldığı daha yasakçı tutumunun ardından Çin merkezli Bitcoin madencilik havuzları ve platformları, ürettikleri Bitcoin’leri nakde çevirmekte ve maliyetlerini finanse etmekte zorlanıyorlar.

Bitcoin madenciliği %60 ve üzeri oranlarda Çin’de yoğunlaştığı biliniyor. Çinli madencilerin operasyonlarını sonlandırması, Bitcoin blockchain ağını kısa vadede tehlikeye atıyor. Bitcoin fiyatlarında son günlerde yaşanan düşüşte Çin merkezli bu değişim etkili oluyor.

Çin yönetiminin Bitcoin madenciliğini engelleyen açıklamasının ardından Çin merkezli büyük madencilik platformlarından Huobi Mall ve BTC.TOP operasyonlarını durdurabileceğini duyurdu. Başka bir madencilik platformu olan HashCow ise yeni madencilik donanımı alım ihalesini iptal ettiğini duyurdu.

Lütfen Bkz: Çin’in Bitcoin madencilik faaliyetlerini durdurması kötü bir haber mi?

Çin merkezli birkaç büyük madencilik platformunun piyasayı terk etmesi, mevcut platformlarının tekel gücünü arttırıyor. Bu durum ister istemez 51 atağı riskini doğuruyor. Bitcoin blockchain’inde işlem gören madenciler %51’lik bir kartel oluştururlarsa Bitcoin transferlerini kendi çıkarları için manipüle edebilirler.

Ancak uzun vadede Çin merkezli Bitcoin madenciliğinin zarar görmesi Bitcoin ekosistemi için olumlu bir gelişme olarak görülebilir. Zira Çin’in Bitcoin madenciliği üzerindeki tekel gücü her zaman bir risk olarak görülmüştü. Çin yönetiminin Bitcoin madenciliği kararının ardından uzun vadede madencilik düğümleri (node) küresel alana daha merkeziyetsiz biçimde dağılması bekleniyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.