Loading...
btc
BTC
0.04%
Bitcoin
66.071,87 USDT
eth
ETH
1.91%
Ethereum
3.548,17 USDT
bch
BCH
1.68%
Bitcoin Cash
429,99 USDT
xrp
XRP
3.76%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
2.03%
Litecoin
79,19 USDT
bnb
BNB
0.38%
Binance Coin
605,58 USDT
sol
SOL
1.2%
Solana
144,78 USDT
avax
AVAX
-0.84%
Avalanche
30,04 USDT
ada
ADA
0.15%
Cardano
0,41 USDT
dot
DOT
0.28%
Poladot
6,18 USDT
doge
DOGE
1.02%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
1.87%
Shiba Inu
0,00 USDT

İçinde bulunduğumuz dönem daha önceki ayı piyasalarına benziyor mu?

kripto piyasası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto piyasasında yaşanan durum daha önceki ayı piyasalarına benziyor mu? Düşüşün derinliği, teknik veriler ve piyasanın geleceğine ilişkin yorumlar haberimizde.

İçinde bulunduğumuz dönem daha önceki ayı piyasalarına benziyor mu?

Kripto piyasası Terra fiyaskosunun ardından büyük bir değer kaybı yaşadı. Piyasada günler içerinde milyarlarca dolar buharlaştı. Kelimenin tam anlamıyla bir ayı piyasasının ortasında gözümüzü açtık. Korku ve Açgözlülük endeksi aşırı korku seviyesine indi ve piyasada büyük bir atış baskısı yaşandı.

İçinde bulunduğumuz bu dönem daha önceki ayı piyasalarından farklı mı?  Dilerseniz yazımızda bu sorumuza cevap arayalım.

Kripto piyasası yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre 1,224 trilyon dolarlık bir toplam büyüklüğe sahip. Bu değer geçtiğimiz yıl kasım ayında 3 trilyon dolarlık bir seviyeye kadar yükseldi. Değerdeki bu düşüş yatırımcıları endişelendirdi.

Kripto piyasasının toplam hacmindeki değişim (Yıllık)

İçinde bulunduğumuz dönem daha önceki ayı piyasalarına benziyor mu?

Bununla birlikte, belirli zincir üstü göstergeler, kripto piyasasının mevcut düşüş eğiliminin geçmiş ayı piyasaları kadar acımasız olmayabileceğini gösteriyor. Analitik firması IntoTheBlock’un araştırma başkanı Lucas Outumuro, 4 Haziran’daki bir blog yazısında buna dikkat çekti ve kilit göstergelere uzun vadeli bir perspektiften bakıldığında, bu sefer diğer ayı piyasalarından farklı olabileceğini belirtti.

Bu sefer farklı olan ne?

Lucas Outumuro, kripto piyasasının %80’lük düşüşler yaşadığı daha önceki ayı piyasaları kadar acımasız görünmediğini belirtti. Başkan, piyasada yaşanacak çöküşlerin şiddetinin zaman geçtikçe azalabileceğini de sözlerine ekledi. Bu durumun yaşanmasında kripto para yatırımcılarının gün geçtikçe daha bilinçli yatırım yapması ve sektöre güvenmesinin büyük etkisi var.

İlgili: Bitcoin nedir, geleceği nasıl?

Birkaç göstergeye bakmak anlatılmak istenileni pekiştirecektir. Örneğin işlem ücretleri bu dönemde (2021-2022) önceki ayı piyasalarından (2017-2018) daha az düştü.

“Talebin yüksek bir kısmı spekülasyondan geldiğinden, ayı piyasalarında alım satım duyarlılığı azaldıkça işlem ücretlerinin ciddi şekilde düşmesi normal.”

2018’deki ayı piyasası sırasında Bitcoin işlem ücretleri günlük 130,000 dolara kadar gerilemiştir. 2022 Mayıs’ında bu rakam 500,000 dolar.

İçinde bulunduğumuz dönem daha önceki ayı piyasalarına benziyor mu?

Başka bir göstergeye geçersek, Bitcoin ve Ethereum, devam eden fiyat hareketinden bağımsız olarak geliştirme faaliyetlerinde tutarlı bir ilerleme gösteriyor. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, Bitcoin ağına taahhütler son iki yılda %50’nin üzerinde arttı.

İçinde bulunduğumuz dönem daha önceki ayı piyasalarına benziyor mu?

Gösterge, kripto pazarında olumlu bir büyüme işareti sergiliyor, yani piyasa, ağların sürekli iyileştirilmesine küresel olarak katkıda bulunan geliştiricilere güveniyor.

Ayrıca içinde bulunduğumuz dönemde uzun süreli Bitcoin tutan adreslerin sayısı da arttı. Bu da Hem BTC hem de ETH HODLers’ların piyasaya hala güvendiğini gösteriyor.

İçinde bulunduğumuz dönem daha önceki ayı piyasalarına benziyor mu?

Canlı Bitcoin fiyatı

Canlı Ethereum fiyatı

 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.