1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. HSBC Bank’ın kripto para planı ortaya çıktı!

HSBC Bank’ın kripto para planı ortaya çıktı!

HSBC Bank’ın kripto para planı ortaya çıktı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

HSBC Bank’ın bu hafta yayınlanan şirket öngörü programında merkez bankası resmi dijital para birimleri ile ilgili rapor ortaya çıktı. HSBC hangi ülkelere destek oluyor? Detaylar haberimizde.

HSBC Bank’ın kripto para planı ortaya çıktı!

Dünyanın en büyük bankalarından biri olan HSBC’nin bu hafta yayınlanan şirket öngörü programına göre dev finans kuruluşu merkez bankası resmi para birimlerine (CBDC) destek veriyor.

Ayrıca ünlü bankanın bu destek çerçevesinde çeşitli ülkelere yardımcı olduğu da ortaya çıktı. HSBC’nin desteklediği ülkeler arasında Birleşik Krallık, Fransa, Kanada, Singapur, Çin, Hong Kong, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

HSBC Group CEO’su Noel Quinn, bankanın Birleşik Krallık, Fransa, Kanada, Singapur, Çin, Hong Kong, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) merkez bankalarıyla birlikte dijital para birimlerine yönelik planları araştırmak için çalıştığını söyledi.

Quinn, CBDC’ler ve teknolojinin hükümetler tarafından dijital para birimleri ihraç ederken nasıl kullanılabileceği hakkında olumlu bir not aldığını belirtti. Özellikle, nakit yerine dijital para birimlerine geçişin daha düşük maliyetlere ve daha verimli ödemelere yol açacağından, nakit taşıma maliyetlerinin azalacağından bahsetti.

Quinn ayrıca, djital para birimlerinin hükümetlerin ve merkez bankalarının daha geniş para politikası hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacağını söyledi ve tahvil maliyetlerini düşürecek olan işlemlerin hızının yanı sıra atomik işlemleri gerçekleştirme becerisinin de altını çizdi.

Bankacılık devi HSBC’nin CEO’su Noel Quinn’in yaptığı açıklamalar Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) başkanı Benoît Cœuré’nin geçtiğimiz hafta bir konuşması sırasından yaptığı açıklamalar ile uyumlu görünüyor.

Cœuré, “Finansal sistem ayaklarımızın altından kayıyor merkez bankalarının harekete geçmesi için zaman geçti” demiş ve CBDC’lerin önemine vurgu yapmıştı.

Quinn makalesinde, HSBC’nin CBDC’ler için merkez bankaları ve ticari bankaların birlikte çalışmasına dayanan hibrit bir modeli tercih ettiğini belirtiyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.