Hindistan Merkez Bankası’ndan şaşırtan kripto talebi!

Hindistan merkez bankası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Reuters’in haberine göre Hindistan Merkez Bankası (RBI) bankalardan ve tüccarlardan kripto borsaları ile ilişkilerini gözden geçirmeleri konusunda gayri resmi istekte bulundu. Detaylar haberimizde.

Hindistan Merkez Bankası’ndan şaşırtan kripto talebi

Hindistan’da kripto paraların yasaklanacağına dair kanun teklifi hazırlandığı biliniyor. Ülkede kripto para birimleri ile işlem yapanların madencilik faaliyetinde bulunanların cezalandırılacağına dair üst düzey yetkililere dayandırılan açıklamalar yapılmıştı.

Şu ana kadar bu yasa tasarısı ilgili bir adım atılmadı ancak Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) gayri resmi olarak bankalardan ve tüccarlardan kripto para borsaları ile ilişkilerini kesmeleri yönünde talepte bulunduğu iddia ediliyor.

Reuters’in üç ayrı kaynağa dayandırdığı haberine göre kripto borsaların yasak olmadığı yönünde yüksek mahkeme kararı olmasına rağmen, yüksek spekülatif hareketleri gerekçe göstererek Hindistan Merkez Bankası’nın taraflardan böyle bir istekte bulunduğu söyleniyor.

Axis Bank, Citibank ve Kotak Mahindra Bank da dahil olmak üzere bir dizi bankanın talebi dikkate alarak ilişkileri sınırlandırdıkları, Indusind Bank’ın ise kripto ile ilgili işlemleri durdurma sürecinde olduğunu belirtiliyor.

Reuters, ulaştığı sektör kaynaklarının istek gayri resmi olsa da sektörü geri adım atmaya zorladığını kimsenin düzenleyici ile ters düşmek istemeyeceğini ifade ettiğini söylüyor.

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Kripto para birimlerinin fiyatlarının yükseldiği bir dönemde her gün binlerce yeni kullanıcı sisteme giriyor. Sektör tahminlerine göre, Hindistan’da toplam 100 milyar rupinin (1,36 milyar dolar) üzerinde kripto yatırımı var. Kripto yatırımcı sayısı ise 10 milyondan fazla.

Bankalara yapılan kripto borsaları ile ilişkileri gözden geçirme baskısının Hindistan’da hazırlandığı belirtilen kapsamlı kripto yasağını içeren yasa tasarısı ile uyumlu olduğu ifade ediliyor. Ancak bazı hükümet yetkililerinin kripto paraların tamamen yasaklanmasına karşı çıktığı da biliniyor.

Geçtiğimiz aylarda bu yönde yapılan açıklamaların kripto para piyasasında olumlu karşılandığı ve yatırımcıları tamamen yasaklama olmaması konusunda umutlandırmıştı.

Reuters, bankalara iletilen talep hakkında Hindistan Merkez Bankası’ndan e-posta yoluyla bilgi istediklerini ancak cevap alamadıklarını belirtti.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Hindistan Merkez Bankası’ndan şaşırtan kripto talebi!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.