Loading...
btc
BTC
-2.49%
Bitcoin
65.852,04 USDT
eth
ETH
1.12%
Ethereum
3.478,10 USDT
bch
BCH
-5.17%
Bitcoin Cash
365,88 USDT
xrp
XRP
-1.86%
Ripple
0,60 USDT
ltc
LTC
1.81%
Litecoin
72,55 USDT
bnb
BNB
-0.88%
Binance Coin
582,11 USDT
sol
SOL
-2.92%
Solana
173,67 USDT
avax
AVAX
-5.61%
Avalanche
30,08 USDT
ada
ADA
-3.73%
Cardano
0,41 USDT
dot
DOT
-2.81%
Poladot
5,93 USDT
doge
DOGE
-5.07%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
-2.28%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kurumsallar Bitcoin’e bizlerle aynı fiyatı mı ödüyor?

Kurumsallar Bitcoin’e bizlerle aynı fiyatı mı ödüyor?

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatları Ekim 2020’den sonra 6 ay gibi kısa sürede değerini 6 kat arttırdı. Bu süreçte kurumsal firmaların Bitcoin’e yönelik ilgisi etkili oldu. Sizce kurumsallar, Bitcoin’i bireysellerle aynı fiyattan mı satın alıyor?


Kurumsallar Bitcoin’e bizlerle aynı fiyatı mı ödüyor?

Bitcoin fiyatları arz ve talep koşulları ile belli oluyor. Yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin CoinMarketCap verilerine göre 57,250 dolardan işlem görüyor. İktisat literatüründe tek fiyat kanunu olarak adlandırılan kavrama göre dünyanın her kripto para borsasında Bitcoin fiyatlarının 57,250 dolar olması gerekiyor.

Eğer borsalar arasında fiyat farklılıkları yaşanırsa hızlı bir arbitraj süreci devreye girer ve Bitcoin fiyatları dünya genelinde eşitlenir. Arbitraj kavramı en genel biçimde “bir emtiayı anlık olarak ucuza alıp pahalıya satmak” şeklinde tanımlanabilir.

Kitap üzerindeki yukarıdaki tanımlar pratiğe geçince ciddi farklılıklar yaşanabiliyor. Yani Bitcoin fiyatları dünyanın her yerinde eşit olamayabiliyor.

En son Kimchi Premiumlarındaki artış bu konuya verilebilecek en sıcak örneklerden. Güney Koreli yatırımcılar, bizlerden daha yüksek ödeyerek Bitcoin satın alıyor. Güney Kore merkezli sermaye kontrolleri nedeniyle Bitcoin fiyatları, Güney Kore’de dünyanın geri kalanından daha da yüksek olabiliyor. Kimchi Premiumlarla ilgili aşağıdaki haber linkine göz atabilirsiniz.

Lütfen Bkz: Uzak Doğu piyasaları Kimchi Premium’u konuşuyor! Bitcoin yatırımcıları kaygılanmalı mı?

Gelelim haberin başlığında sorduğumuz soruya: Kurumsallar Bitcoin’e bizlerle aynı fiyatı mı ödüyor?

Cevap: Hayır! Onlar daha fazla ödüyor. Kurumsal firmalar bireyseller gibi kripto para borsalarına girerek direkt Bitcoin satın almıyorlar. Grayscale ve benzeri yatırım firmalarından Bitcoin üzerinden çıkarılmış yatırım araçları satın alıyorlar. Grayscale’in Bitcoin Trust Fonları kurumsallar tarafından ciddi talep görüyor. Ancak personel giderleri, sigorta ve farklı maliyetlerden dolayı kurumsal firmaların Bitcoin’e ödedikleri fiyat %10-%15 daha yüksek olabiliyor.

Aşağıdaki grafikte Grayscale Premium olarak adlandırılan göstergeyi (turuncu grafik) görüyoruz. Grayscale Premium negatif değerde ve fiyatlarla arasındaki makas giderek artış gösteriyor. Aslında farkın açılması bir anlamda olumlu olarak algılanabilir. Zira kurumsallar daha fazla Bitcoin alıyordu.

grayscale premium Kurumsallar Bitcoin’e bizlerle aynı fiyatı mı ödüyor?

Grayscale Premium nedir?

Kurumsal firmalar Bitcoin yatırımlarını Grayscale gibi yatırım şirketleri üzerinden satın alıyor. Bu şirketler ise Bitcoin Trust gibi yatırım araçları üzerinden Bitcoin satışlarında bulunuyor. Sigorta giderleri, personel giderleri ve risk primleri nedeniyle Grayscale’in Bitcoin maliyeti piyasa fiyatının üstüne çıkabiliyor. Bu fark Grayscale Premium olarak adlandırılıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.