1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kuantum Almanya’da görücüye çıktı! Kuantum ile Bitcoin kazmak ne kadar sürer?

Kuantum Almanya’da görücüye çıktı! Kuantum ile Bitcoin kazmak ne kadar sürer?

Kuantum Almanya’da görücüye çıktı! Kuantum ile Bitcoin kazmak ne kadar sürer?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Teknolojinin gündemi Google kuantum bilgisayarları. Kuantum bilgisayarı ile Bitcoin kazmak ne kadar sürer? Google bu teknolojiyi ne kadar oranda piyasaya sürecek?


 

Kuantum bilgisayarları ve Bitcoin mining

Google tarafından üretilen Sycamore isimli kuantum bilgisayarı, bilgisayar teknolojisini köten değiştireceğe benziyor. Sycamore’nin normal bir bilgisayarla 10 bin yıl süren bir işlemi 200 saniyede gerçekleştirdiği iddia ediliyor. Bu açıdan Sycamore normal bir bilgisayardan milyonlarca kat daha hızlı işletim sistemine sahip.

Lütfen Bkz: Google kuantum bilgisayarı Bitcoin için tehdit mi?

Google kuantum bilgisayarı, iddia edildiği derece hızlı ise Bitcoin ve kripto paralar için bazı tehditleri içeriyor. Bitcoin ve kripto paraların sahip olduğu kriptografi, kuantum bilgisayarlarındaki yazılımlar sayesinde hızlıca kırılabilir ve kripto paralar kullanışsız hale gelebilir.

Ancak kripto paraların da zamanı geldiğinde bu teknolojiden faydalanacağını  unutmamak gerekiyor. Bitcoin ve kripto paralar, kuantum teknolojisini kullanarak bir hardfork gerçekleştirebilir. Bu sayede Bitcoin ve kripto paralar, kırılmaz ve daha sağlam yeni bir kriptografiye sahip olabilir.

Kuantum bilgisayarı ile Bitcoin kazmak ne kadar sürer?

Bitcoin madenciliği konusunda kuantum teknolojisi ile çalışan bir cep telefonunun 10’larca ASIC makinesi kapasitesinde Bitcoin kazabileceğini iddia ediliyor. Coinnounce’ın haberine göre bu oranlar daha yüksek. Coinnounce, Google’un Sycamore bilgisayarının dakikalar içerisinde tüm Bitcoin’leri kazabileceğini iddia ediyor.

Şunu belirtmekte yarar var: IBM, Google’ın Sycamore kuantum bilgisayarının 10 bin yıl iş kapasitesi abartılı buluyor. IBM’e göre doğru rakam 2,5 gün olması gerektiği yönde. Yani Google kuantum bilgisayarı, IBM’E göre 2,5 günde yapılabilecek işlemi 200 saniyede yapıyor.

The Economist’in haberine göre Google quantum, söz konusu bilgisayarın üretildiğini onayladı. Artık kuantum bilgisayarları bir şehir efsanesinden ziyade gerçekleştirilmiş bir proje. Kuantum bilgisayarları sayesinde doğa ve sosyal olaylarını tahmin eden daha kesin modeller geliştirilebilecek. Yani iklimsel değişimleri daha kesin ve hızlı tahmin edilebilecek hava durumu tahminleri yapılabilecek. Ayrıca tıpta yeni modeller geliştirilerek hastalıklara şifa olacak yeni ilaçlar ve tedavi yöntemleri bulunabilecek. Bu örneklerin sayısını arttırmak mümkün. Aşağıda The Economist tarafında hazırlanan belgesel öğretici olacaktır.

Bundan sonra sorulması gereken soru Google bu bilgisayarı seri üretime geçirerek piyasaya sürecek mi yoksa teknolojiyi kendisine mi saklayacak?

Kaynak