Loading...
btc
BTC
0.33%
Bitcoin
64.005,47 USDT
eth
ETH
0.35%
Ethereum
3.094,98 USDT
bch
BCH
-0.58%
Bitcoin Cash
484,00 USDT
xrp
XRP
0.22%
Ripple
0,50 USDT
ltc
LTC
-0.3%
Litecoin
79,71 USDT
bnb
BNB
0.82%
Binance Coin
542,02 USDT
sol
SOL
0.78%
Solana
137,29 USDT
avax
AVAX
0.13%
Avalanche
34,81 USDT
ada
ADA
0.03%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
0.06%
Poladot
6,70 USDT
doge
DOGE
0.63%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
0.6%
Shiba Inu
0,00 USDT

Google kuantum bilgisayarı Bitcoin için tehdit mi?

kuantum bilgisayarı Bitcoin kuantum bilgisayarları Bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuantum bilgisayarları Bitcoin için tehdit mi? Google tarafında üretilen kuantum bilgisayarı normal bir bilgisayarın 10 bin yılda gerçekleştireceği işlemi 200 saniyede gerçekleştirdi.


Google Sycamore kuantum bilgisayarı Bitcoin ‘ın avantajına mı dezavantajına mı?

Bilgisayar evrimi hızlı bir süreç geçiriyor; AMD, Celeron, Pentium ve çift çekirdek, i5 ve i7 işlemci bilgisayarlar derken Google bu evrime kuantum bilgisayarları ile nokta koymaya hazırlanıyor. Nature Dergisinde yayınlanan bir makaleye göre Google’ın Sycamore ismini verdiği kuantum bilgisayarı, normal sistemde çalışan bir bilgisayar sisteminde 10 bin yıl sürecek bir işlemi 200 saniyede tamamladı. Kuantum bilgisayarları, teknoloji dünyasında en çok bahsedilen projelerin başında geliyor ve teknoloji dünyasında paradigma değişimine yol açabilecek potansiyele sahip. Google kuantum bilgisayarı, Bitcoin ve kripto paralar için tehdit mi yoksa kripto paraların avantajına mı?

Lütfen Bkz: Almanya kira kontrolleri, ufukta beliren kriz ve Bitcoin

Google kuantum bilgisayarının kapasitesi, IBM ve Intel’e göre aşırı abartılıyor. Ancak şunu belirtmekte yarar var; eğer iddialar doğruysa Google kuantum bilgisayarları en büyük zararı IBM ve Intel’e verecektir.

Google kuantum bilgisayarları, Bitcoin madencilik endüstrisinin harcadığı enerji maliyetini minimize edebilir. Bu sayede hem Bitcoin işletim maliyeti azalacaktır hem de Bitcoin işletim hızını arttıracaktır. Kuantum teknolojisi cep telefonu ve tabletlere kadar indiğinde, belki de bir cep telefonu ile 10’larca ASIC makinesinden daha iyi performans elde edilebilecek.

Lütfen Bkz: Bitcoin ve kripto madenciliği gelecekte nasıl olacak?

Kuantum bilgisayarları istenmeyen kişilerin eline geçtiğinde ise önemli sorunlara yol açabilir. Örneğin kuantum bilgisayarı hackerların eline  geçtiğinde finansal kuruluşların ve borsaların  güvenlik duvarları aşılabilir. Kuantum bilgisayarı sayesinde Bitcoin cüzdanlarının şifreleri kırılabilir. Hatta kripto paraların blockchain ağlarına bile sızılabilir. Tabi ki kuantum bilgisayarlarına geçiş başladığında tüm güvenlik önlemleri de yeni teknoloji ile uyumlu hale gelecektir. En çok zararı da bu uyuma geç adapte olanlar yaşayacaktır.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.