Geride kalan Bitcoin’lerin kazılması kaç yıl sürecek?

Geride kalan %15'lik Bitcoin'in kazılması 120 yıl sürecek!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Toplamda 21 milyon olacak şekilde tasarlanan Bitcoin’in kazılması 2,140 yılında sonlanacak görünüyor. Peki bu azalan arzın fiyata yansımaları ne olur?


Bitcoin’in Kazılması Zamanla Rekabeti ve Fiyatı Artırır mı?

Aşağıdaki grafik Bitcoin için yeni bir kilometre taşına daha ulaştığımızı gösteriyor. Grafiğe göre dolaşımda olan Bitcoin sayısı 18,661,756 BTC. Bu rakam teorik olarak toplam Bitcoin arzının % 89’una tekabül ediyor.

Bitcoin, maksimum arzı 21 milyon coin olacak şekilde tasarlandı. Bu geriye kalan 2,338,244 BTC’nin 120 yıl içerisinde madenciliğe tabi tutulacağı anlamına geliyor. Yani Bitcoin arzı tamamen tükendiğinde takvimler 2,140 senesini gösteriyor olacak.

Bir kripto yatırımcısı olarak bilinen Rhythm, Twitter üzerinden yapmış olduğu bir paylaşımda nadirlik etkisini göstermeye başladı diyor.

Rhythm:

”Bu günün sonunda 18,661,756 Bitcoin kazılmış olacak

Toplam kazılan Bitcoin oranı: %89

Nadirlik etkisini göstermeye başlıyor.

Yaklaşık 4,000,000 BTC sonsuza dek ortadan kayboldu.

Yaklaşık 7,700,000,000 potansiyel “peers” için 13,850,000 BTC kaldı.

Buda yaklaşık peers başına 0.0018 BTC ediyor.

Kafana girmesine izin ver.”

4,000,000 milyon kayıp BTC sayısı, chainanalysis.com tarafından yapılan araştırmadan elde edilen verilerin kaynaklık ettiği ve Kasım 2017’de fortune.com internet sitesinde yayınlanan Jeff John Robert ve Nicolas Rapp tarafından kaleme alınan makaleye dayanıyor.

Bitcoin Fiyatını Madenciler Tutuyor

Genel olarak kaleme alınan makalelerde Bitcoin madenciliğinin her gün biraz daha ısındığı ifade ediliyor.

2020 yılının Mayıs ayında her bir blok için madencilik ödülü 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düştü. Analistler sürekli olarak bu olayın Bitcoin fiyatını artıracağını ifade ediyor.

Genel olarak havling olayına yaklaştıkça madencilerin Bitcoin fiyatı üzerinde daha fazla etkili olacağı beklentisi bulunuyor.

İlerleyen süreçte Bitcoin madencileri BTC fiyatının en ateşli savunucuları olacak gibi görünüyor. Beklenen havling olayının ne getireceği hakkında bize fikir veren Satoshi Nakamoto’nun sözü ile makalemizi sonlandırıyoruz.

“Herhangi bir malın fiyatı üretim maliyetine göre artış gösterme eğilimindedir.”

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Geride kalan Bitcoin’lerin kazılması kaç yıl sürecek?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.