FTX’in çöküşü tarihteki hangi krize benziyor? ABD’li eski bakan açıkladı

kripto
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası FTX çöküşünün nedenlerini ve olası etkilerini tartışmaya devam ediyor. ABD eski Hazine Bakanı, FTX’in çöküşünü tarihteki hangi krize benzetti. Detaylar haberimizde.

FTX’in çöküşü tarihteki hangi krize benziyor? ABD’li eski bakan açıkladı

Kripto para piyasasının aktörleri FTX çöküşünün nedenlerini ve piyasaya gelecekteki etkilerini tartışmaya devam ediyor. 2022 yılı içerisinde hem LUNA’nın yarattığı şok hem de son yaşanan FTX iflası yatırımcıların piyasayı sorgulamasına neden oldu.

Terra CEO’su Do Kwon ve FTX CEO’su SBF, piyasayı rahatlatacak güveni veremediler. Her iki kurucu da yaptıkları çelişkili açıklamalar ile yaşanan güven bunalımının altındaki ateşi körüklediler.

Bu gelişmeler kripto piyasasının toplam değerinin geçtiğimiz yıl kasım ayında gördüğü 3 trilyon dolarlık hacimden çok aşağıda kalmasına neden oldu. Piyasanın toplam değeri şu anda 839 milyar dolar.

İlgili: Kripto para nedir, nasıl alınıp satılır?

Eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers’da Bloomberg’e verdiği son röportajda FTX krizini daha önce tarihte yaşanmış bir skandala benzetti.  Summers, kripto türevleri borsası FTX’in son çöküşünün Enron skandalına çok benzediğini düşünüyor.

FTX

Ünlü Amerikalı ekonomist, FTX’in patlamasının kripto düzenlemelerinin karmaşıklığından çok eski Roma’da meydana gelen mali skandallara kadar uzanan bazı çok temel mali ilkelerin ihlali nedeniyle olduğunu ifade etti.


Enron, şirket içinde karmaşık bir muhasebe dolandırıcılığı ağını ortaya çıkaran bir skandalın ardından 2001’in sonlarında iflas etmeden önce, zirvede olan ve 60 milyar dolarlık bir değerlemeye sahip bir Amerikan enerji şirketiydi.

“Sadece finansal hata değil, kesinlikle dolandırıcılık esintileri var. Şirketin erken dönemlerinde böylesine büyük sponsorluklar ve stadyum isim hakları olması ilginç. Düzenleyici topluluğun bundan ders çıkarması gerektiğini düşünüyorum. Birkaç adli muhasebeci olsaydı ülkelerde ve şirketlerde neler olup bittiğini tespit etmemize yardımcı olurdu.”

FTX, Miami Heat’in basketbol stadyumunun isim haklarına sahipti, ancak takımın borsanın iflasının ardından şirketle bağlarını kopardığı bildirildi.

Kaynak

 

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
FTX’in çöküşü tarihteki hangi krize benziyor? ABD’li eski bakan açıkladı
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.