1. Home
  2. Kripto Para Haberleri
  3. İddia: FED faizi sıfırlamalı – FED’in faizleri indirmesi Bitcoin’i nasıl etkiler?

İddia: FED faizi sıfırlamalı – FED’in faizleri indirmesi Bitcoin’i nasıl etkiler?

İddia: FED faizi sıfırlamalı – FED’in faizleri indirmesi Bitcoin’i nasıl etkiler?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Şurası son derece açık ki FED faiz indirimi yapacak. “FED’in faizleri indirmesi Bitcoin’i nasıl etkiler?” sorusu önümüzdeki günlerde üzerine tartışmamız gereken sorulardan biri olacak. 


FED’in faizleri indirmesi Bitcoin’i nasıl etkiler?

Ekonomiler yavaşlamaya girdiğinde çeşitli enstrümanları kullanmaları gerekir. Dün, Türkiye Merkez Bankası faiz oranını %24’ten %19.75’e düşürdü. Benzer gerekçelerle ABD Merkez Bankası da faiz indirim silahını kullanmak zorunda kalacak.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) önümüzdeki hafta gerçekleştireceği toplantıda, FED’e faizin 25 baz puan düşürülmesi çağrısında bulunacağı düşünülüyor. Milyarder yatırımcı Kyle Bass’a göre ise resesyon riskinin ufukta görünmesi yüzünden komite, faizin sıfıra düşürülmesini bile talep edebilir.

Hayman Capital Management kurucusu ve CEO’su Kyle Bass CNBC’ye verdiği mülakatta ilginç açıklamalarda bulundu. Bass’a göre ABD ekonomisini ayakta tutmak için faiz indiriminden çok daha fazlasını yapmak gerek. Kyle 2020’in ilk yarısında ABD’nin resesyona gireceğini düşündüğünü ifade ediyor.

“Konu hakkındaki kurumsal görüşümüz şudur ki, biz, oranın sıfıra indirilmediği müddetçe faiz indirimlerini pek de işe yarayacağını düşünmüyoruz. 2020’nin ilk yarısında ekonominin inişe geçtiğini göreceksiniz. Bu minvalde ilk yapılması gereken faizlerin sıfıra çekilmesidir, ancak bu bile yeterli olmayacaktır.”

Yavaşlayan Ekonomiye Bitcoin İlacı

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşlarına da değinen Kyle, büyüyen küresel belirsizlik ortamında fiat paralarda istikrar beklenmemesi gerektiğini ifade ediyor. Böyle zamanlarda insanların güvenli para birimlerine iltica edeceğine değinirken şu tespitlerde bulunuyor:

“Belirsizliğin hükümferma olduğu böylesi dönemler birikimlerinizi korumanın en iyi yolu; uzun vadeli varlıklar satın almaktır. Küresel ekonominin durgunluğa gireceğini altın ve Bitcoin fiyatlarının yükselmiş olmasından da anlayabilirsiniz. Şahsen Bitcoin’e yatırım yapmış değilim, ancak bu alandaki fırsatı herkes görüyor.”

ABD Başkanı Trump, Çin aleyhine tarife yaptırımları uygulayacağını söylediğinde tarihler Mayıs ayını gösteriyordu. Bitcoin o vakitlerde 5,500 dolar civarında işlem görüyordu. Fiyat, Haziran sonunda 13,800 dolara kadar yükseldi. Grayscale Investments’ın raporunda da belirtildiği özellikle Çinli yatırımcılar Bitcoin’e yöneldi. Bu yönelişin ardında ise ABD ile girişilen rekabet ile birlikte Çin Yuan’ının değer kaybedeceği düşüncesi.

İnsanlar değeri Merkez Bankaları tarafından belirlenen fiat paralara güvenmiyor. Paranızın değeri içinde yaşadığınız ülkenin ekonomik performansına ve global dengelere göre değişiyorsa burada bir sorun var demektir. Zira paranın değeri bu bileşenlerden bağımsız olmalı. Bitcoin’in çıkış felsefesindeki ana gerekçe de bu. Paranın hakimiyetini devletlerden alıp halka vermek.

FED’in faiz indirim kararı gelişmekte olan ülkeleri rahatlatacaktır. Ancak Dünya’nın dinamosu hükmündeki ABD ekonomisi yavaşlama emareleri gösteriyor. Küresel ekonomi, karşılığı olmayan fiat paraların sınırsız şekilde basılmasına müsaade ediyor. Bu sistem er ya da geç tökezleyip 1929 buhranı benzeri bir yıkıma sebebiyet verecektir.

FED’in faiz indirim kararı gibi geçici önlemler kanser olan hastaya grip ilacı vermekten farksızdır. Sonuç olarak Bitcoin FED’in faiz indirimi kararı sonrası sermaye yeniden ABD dışına akın edecek ve piyasadaki dolar bolluğu artacak. Bu da değerinin düşmesine ve dolaylı olarak BTC/USD paritesinin yükselmesine sebep olacaktır.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak