1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Fed yöneticisinden çok önemli açıklamalar!

Fed yöneticisinden çok önemli açıklamalar!

Fed yöneticisinden çok önemli açıklamalar!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Fed yöneticisi Leal Brainard, dijital dolar ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar için lütfen haberimize göz atın!

Fed yöneticisinden çok önemli açıklamalar!

Bir sonraki büyük ekonomik egemenliğin büyük ölçüde merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC’ler) bağlı olacağı ve ilk iki ekonominin- ABD ve Çin- savaşı bir sonraki seviyeye taşıdığı görülüyor.

Fed Başkanı Lael Brainard, Aspen Enstitüsü Ekonomik Strateji Grubu’nda yaptığı konuşmada dijital dolara sahip olmamanın artık bir seçenek olmadığını vurguladı. Reuters’e göre Brainard, bu sorunun ardındaki “aciliyet”in çeşitli nedenlerine dikkat çekiyor.

“Uluslararası ödemelerde dolar çok baskın ve dijital para birimi, CBDC (merkez bankası dijital para birimi) teklifiyle dünyadaki diğer büyük yargı bölgelerine sahipseniz ve ABD’de henüz bir CBDC yoksa kafana takma diyemem. Bu bana sürdürülebilir gelmiyor.”

Muhtemelen bu ay sonuna kadar ABD Merkez Bankası, ABD dijital doları ile ilgili resmi araştırma belgesini yayınlayabilir. Fed, dijital para birimi evrenine büyük ölçüde dahil oldu.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell da bu konuyla yakından ilgileniyor. Geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada dijital dolara sahip olduklarında dünyanın halka açık kripto para birimlerine ihtiyaç duymayacağını belirten bir basın açıklaması yapmıştı.

İtibari paraya sabitlenmiş kripto para birimleri olarak adlandırılan stabilcoinlerin artan nüfuzu ise Fed’i tedirgin ediyor. Lael Brainard, stabilcoinlerin finansal sistemi parçalara ayırabileceğini belirtti.

Brainard, CBDC’lerin, özellikle böyle bir pandemi döneminde, teşvik faydalarını aktarmada önemli bir rol oynayabileceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak

Etiketler: