1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Fed Başkanı Jerome Powell’dan dijital dolar açıklaması!

Fed Başkanı Jerome Powell’dan dijital dolar açıklaması!

Fed Başkanı Jerome Powell’dan dijital dolar açıklaması!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in son politika toplantısının ardından hem faiz kararını açıkladı hem de dijital yuan ve dijital dolara ilişkin düşüncelerini paylaştı.

Fed Başkanı Jerome Powell’dan dijital dolar açıklaması

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, çarşamba günü Fed’in son politika toplantısının ardından faiz kararını açıkladı. Politika faizleri %0-0,25 aralığında sabit tutuldu. Fed başkanı dijital yuan ve dijital dolara ilişkin görüşlerini de paylaştı.

Fed Başkanı, Çin’in dijital yuan’ı ve kendilerinin üzerinde çalıştığı dijital dolar hakkında açıklamalarda bulundu. Powell, Çin’in dijital yuan’ı hızlı bir şekilde geliştirmesinin Fed’in kendi dijital para projesini aceleye getirmeyeceğini söyledi. Çin’in bu yaklaşımının Amerika Birleşik Devletleri’nin planlamasında bir değişiklik yapmayacağını sözlerine ekledi.

Fed’in birincil hedefinin piyasaya hız vermek değil, dünyanın baskın rezerv para birimi olmaya devam eden doların dijitalleştirilmesinde herhangi bir felaket yaratan yanlış adımdan kaçınmak olduğunu vurguladı.

Fed Başkanı, “Doğru yapmak, hızlı yapmaktan çok daha önemli” diyerek Çin’de kullanılan para biriminin ABD’de işe yaramayacağını ve acele etmeleri için bir neden olmadığını vurguladı.

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Powell, ABD merkez bankasının dijital para birimlerinin mümkün olan yeteneklerini anlamak için zaman ayırdığını söyledi. 

“Bu teknolojinin ülke ve dünyanın rezerv para birimi olan dolara güvenen insanlar için mantıklı bir şekilde kullanıldığından emin olmak istiyoruz. Merkez bankası dijital para birimleri artık mümkün. Bunun hizmet ettiğimiz insanlar için iyi bir şey olup olmadığını anlamamız gerekiyor.”

Powell daha önce, Fed’in kongre onayı olmadan dijital para birimi geliştirme konusunda ilerleyemeyeceğini açıkça belirtmişti. Bu nedenle Fed, Boston bölgesel kolu, Massachusetts Institute of Technology’deki Digital Currency Initiative ile ortak bir programda bir merkez bankası dijital para biriminin hayata geçirilmesi üzerine dar bölgede çalışmalar yapıyor.

Araştırma projesinin iki veya üç yıl sürmesi bekleniyor. Fed’in kendi başına bir merkez bankası dijital para birimi oluşturabilmesi için ayrı bir politika süreci gerekli. Buna karşılık Çin, dijital yuan’ı test etmek için zaten pilot programlar yürütüyor. Bu, bazı analistlerin dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin hızlı temposunun yuan’ın dolar üzerinde hakimiyet kazanmasına yol açıp açmayacağını sorgulamasına neden oluyor.

Uluslararası Para Fonu’na göre 2020 sonunda dolar, dünyanın resmi döviz rezervlerinin yaklaşık %60’ını oluştururken, Çin’in payı sadece %2,25.

Kaynak