1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ethereum vs. Cardano mu: Hangisine daha iyi yatırım?

Ethereum vs. Cardano mu: Hangisine daha iyi yatırım?

Ethereum vs. Cardano mu: Hangisine daha iyi yatırım?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum mu Cardano mu sorusu birçok açıdan karşımıza çıkabiliyor. Her iki kripto para da birçok açıdan birbirine benziyor. Yatırım yaparken hangisini tercih etmeliyiz.


Ethereum mu Cardano mu?

2015 yılında kurulan Ethereum dünya bilgisayarı olmak misyonu ile kuruldu ve çok kapsamlı bir blockchain ağı geliştirdi. Ethereum’un kurduğu blockchain ağı birçok kripto paraya, stabil coinlere, akıllı sözleşmelere ve merkeziyetsiz uygulamalara ev sahipliği yapıyor. Ethereum’un kurucularından Charles Hoskinson, Ethereum ile yollarını ayırarak kendi blockchain projesi olan Cardano’yu kurdu. Cardano, Ethereum ile benzer vizyona sahip bir kripto para ve kısa sürede Cardano da Ethereum gibi başarılı bir proje haline geldi.

Ethereum ve Cardano 2020 yılında çok iyi bir performans gösterdi.  Ethereum 2020 yılına 130 dolardan merhaba dedi ve yazının kaleme alındığı saatte 387 dolardan işlem görüyor ve 400 dolara doğru gidiyor. Cardano (ADA) ise 2020 yılına 3.2 cent ile merhaba dedi. ADA yazının kaleme alındığı saatte 13.8 cent’ten işlem görüyor. Kısaca Ethereum ve Cardano 2020 yılında Bitcoin’den daha iyi performans sergiledi.

Yazılımcılar Ethereum ve Cardano blockchain ağlarında ölçeklendirme sorununu aşmak ve işletim maliyetlerini azaltmak için staking tabanlı blockchain işletim sistemine geçiş çalışmalarını yürütüyor. Hali hazırda iki kripto paranın blockchain’i PoW tipi madencilik ile faaliyetlerini sürdürüyor. PoW tipi madencilik ise yüksek elektrik sarfiyatına neden oluyor. Staking bazlı madencilikte hem yüksek işletim maliyetlerinden tasarruf edilecek hem de blockchain sistemi daha güvenilir hale gelecek. Ayrıca Ethereum ve Cardano madenciliği için madencilerin sisteme ETH ve ADA stake etmeleri ile piyasadaki Ethereum ve Cardano arzı ciddi biçimde azalacak.

PoS sistemine geçiş ile Ethereum ve Cardano ağının kapasitesi artacağı için Ethereum ve Cardano daha fazla akıllı sözleşmeye ve dapps’lere ev sahipliği yapabilecek konuma yükselecektir.

Cardano’nun Ethereum’a göre avantajlı yanı ise Cardano ağının daha ölçeklendirilebilir olması. Ayrıca rakibi olan Ethereum ağının aşırı yoğun olması, Cardano’ya avantaj katan diğer faktör.

Cardano’yu avantajlı kılan başka bir faktör ise fiyatlarının 14 cent gibi düşük seviyede işlem görmesi. Kripto para yatırımcıları düşük fiyattan yüklü miktarda ADA satın alarak hodl edebilirler.

Ethereum’un Cardano’ya göre avantajı ise marka bilinirliliğinin yüksek olması. Sonuçta Bitcoin’den sonra bilinirliliği en yüksek olan kripto para Ethereum.

Kaynak