1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ethereum kullanıcıları için iyi, madencileri için kötü haber
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Ethereum kullanıcıları için iyi, madencileri için kötü haber

Ethereum kullanıcıları için iyi, madencileri için kötü haber
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Düşüş trendindeki Ethereum fiyatı, ağ için avantaja dönüşebiliyor. Bu durum kullanıcılar için iyiyken, madenciler için kötü haber demek. ETH gaz ücretleri Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyesinde. Ortalama işlem ücreti şimdi 3.7 dolar. Ethereum fiyatı ise 2,800 dolar civarında bir aralığa bağlı kalmaya devam ediyor.


Ethereum gaz ücretleri 2021 yılının en düşük seviyesinde

Kripto para piyasası konsolidasyona devam ederken, Ethereum ağının işlem ücretleri (gaz ücretleri) 2021 yılının en düşük seviyesine geriledi.

Düşüş trendinde olan piyasanın bir avantajı var. Bu piyasada Ethereum’a olan talep düşerken, sonuç olarak gaz ücretleri de geriliyor.

BitInfoCharts’ın verilerine göre, Ethereum ağındaki ortalama işlem ücreti 3.7 dolara düştü. Bu, Aralık 2020’den bu yana görülen en düşük seviye.

Ethereum gaz ücretleri 2021 yılının en düşük seviyesinde

Ethereum ortalama işlem ücreti – 1 yıllık grafik – Kaynak: BitInfoCharts

Bu düşüşten kısa bir süre önce, Ethereum ortalama gaz ücretleri 70 dolar ile tüm zamanların en yüksek değerini görmüştü. Bu yükseliş, ETH fiyatının 12 Mayıs’ta 4,300 dolar ile zirve yaptığı döneme denk gelmişti.

Gaz fiyatları bu yılın en düşük seviyesinde. Ancak yine de geçen sene bugün ile kıyaslandığında hala yüzde 500’ün üzerinde artmış görünüyor. Bu grafiğe göre, Haziran 2020’de ortalama işlem ücreti 0.60 dolar civarındaydı.

İlgili – Vitalik Buterin bile şaşkın: “Ethereum’da bunu beklemiyorduk!”

DeFi ücretleri de düştü

BitInfoCharts verileri, ortalama işlem ücretlerini gösteriyor. Ancak gaz ücretleri çok farklı olabiliyor. Bu yapılan işlemin doğasına bağlı. Basit bir ERC-20 token transferi, karmaşık akıllı sözleşme işleminden çok daha az maliyetle gerçekleşiyor. Tabii ağa olan talep yükselirken işlem ücretleri de yükseliyor.

Ethereum gaz ücretlerini izleyen Gas Tracker, şu an ERC-20 için ortalama işlem ücretini 2.35 dolar olarak gösteriyor. Uniswap token swap ücreti ise ortalama 7.23 dolara olarak görünüyor. Eğer hızlı işlem istiyorsanız bu ücret 12.24 dolara çıkıyor.

Etherscan ise DeFi verim çiftçiliğine likidite ekleme ya da kaldırmanın ortalama 6.33 dolara olduğunu bildiriyor. Bu ücret 10.71 dolara kadar çıkıyor

Son düşüşe rağmen gerekte bu işlem ücretleri ortalama bir kullanıcı için hala yüksek. Çünkü bu kullanıcılar küçük ölçekli adreslerle işlem görüyorlar.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: