1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ethereum 2.0 ne zaman başlıyor?

Ethereum 2.0 ne zaman başlıyor?

Ethereum 2.0 ne zaman başlıyor?
0

Vitalik Buterin Ethereum 2 tarihini açıkladı. Ocak 2021’de başlayabileceği yönündeki görüşlere katılmadığını söyleyerek, faz 0’ın dört ayda başlatılabileceğini düşünüyor.


Buterin, Ethereum 2 tarihini açıkladı

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Justin Drake’in öner sürdüğü Ethereum 2.0 yayın tarihine karşı çıktı.

Justin Drake, Ethereum 2.0’ın Ocak 2021’den önce başlamayacağını bildirmişti. Buterin, ise buna cevap olarak halka açık bir şekilde bu yayın tarihine katılmadığını söyledi.

Vitalik Buterin, “Ne kadar hazır olup olmamasına bakılmaksızın faz sıfırın belirtilen tarihten önce başlatılmasından yanayım.” diye konuştu.

koinmedya_brave

İlgili – Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

Ethereum 2.0’ın ne zaman başlaması gerektiğine ilişkin ilk halka açık açıklamasında Buterin gerekçesini şu şekilde ifade etti: “ETH1’in çok istemcili test ağından piyasaya sürülmesine kadarki süre dört ay. Şimdi de (ETH 2 için) dört aylık sürenin başladığını düşünüyorum. Temmuz’un başında Altona’nın başlatılması ile.

ETH 2 faz 0 bazı yönleri ile ETH 1’den daha basit ve bazı yönleri ile daha karmaşık. Daha karmaşık PoS ama karmaşık olmaya GPU odaklı PoW. Daha fazla optimizasyon gerekiyor ancak karmaşık VM yok ve sair. EETH 2 faz 0’ın biraz daha basit olduğunu söylemeye meyilliyim.

Ayrıca ETH 2, faz 1’e kadar bağlı olduğu hiçbir kritik uygulamaya sahip olmayacak. Bundan dolayı pratikte kırılma riskleri düşük.

Yani genel olarak, ETH 2 faz 0’ı başlatmak için ETH 1’in başlamasına ayırdığımız süreden daha fazlasını ayırmak için hiçbir neden göremiyorum. ”

Ethereum 2.0 faz 0’ın başlaması ile oluşturulan genesis blok testnet gibi işleyen bir ağ oluşturuyor. Yani kendine has bir blockchain olmayacak.

Mesela bu aşamada Ethereum 2.0’da ETH transferleri olmayacak. Bu faz 1.5’e kadar böyle. Tabii şimdiye kadar plan böyle.

İlgili – Ethereum 250 dolar kapılarına dayandı – Boğa sezonu başladı mı?

İlk aşamada herhangi bir dapp olmayacak. Sadece ağın iskeleti oluşturulacak. Yani bir tür testnet ile mainnet arası bir dönem başlamış olacak. Yani birileri bug kullanmaya başlarsa, gerçek ETH blockchaine verebileceği zararların hiçbirini yapamayacak.

Ayrıca staking dışında bir şey olmayacağı için oluşacak herhangi bir açığı onarmak da kolay olacak.

Ethereum 2.0 koordinatörü Danny Ryan da Buterin ile bir anlamda hemfikir. Çünkü ETH 2’nin başlama tarihi ile ilgili “Ben ve diğerleri hala 2020’de olacağı konusunda bahse giriyoruz.” Yani Buterin’in dediği dört ay Temmuz’da başladıysa Kasım 2020’de faz 0’ın başladığını görebiliriz.

Kaynak