fbpx
BTC : 507983 ₺ ETH : 34200 ₺ XRP : 8.502 ₺ LTC : 1481.3 ₺ USDT : 13.77 ₺ XLM : 2.66 ₺
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. En yalın anlatımla! Ethereum 2.0 fiyatları nasıl etkileyecek?

En yalın anlatımla! Ethereum 2.0 fiyatları nasıl etkileyecek?

En yalın anlatımla! Ethereum 2.0 fiyatları nasıl etkileyecek?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasalarında en merak uyandıran konuların başında Ethereum 2.0 geliyor. Ethereum 2.0 ile ne değişecek ve Ethereum 2.0 fiyatları nasıl etkileyecek? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız lütfen haberimizin içeriğine göz atınız.


Ethereum 2.0 fiyatları nasıl etkileyecek?

Temel iktisat bilgisine göre fiyatları etkileyen iki temel güç (kanun) var: Arz ve talep! Ethereum 2.0, hem arz yönlü hem de talep yönlü Ethereum fiyatlarını etkileyecek potansiyele sahip!

Arz Faktörü

Temel iktisadi yasaya göre (ceteris paribus: diğer değişkenler sabitken) bir ürünün talebi sabitken arzı azalırsa fiyatı artar! Bu kanunu Ethereum’a uyguladığımızda Ethereum talebi sabitken Ethereum arzı azalırsa Ethereum fiyatları artar çıkarımında bulunabiliriz. Yazının kaleme alındığı saatte piyasada işlem gören toplam Ethereum miktarı 116.86 milyon adet! Piyasada işlem gören Ethereum sayısının azalması fiyatlarda yukarı yönlü baskıya neden olacaktır.

Ethereum 2.0 ile Ethereum arzı iki temel faktörden dolayı azalacaktır: İlk olarak Ethereum madencileri Ethereum 2.0’da madencilik yapmak için her bir node (düğüm) başına 32 ETH’yi sisteme stake ederek kilitlemeleri gerekiyor. Şu ana kadar 6.6 milyon adet Ethereum, Ethereum 2.0 için stake edilerek donduruldu. Yani Ethereum arzının %5’inden fazlası bu sayede azalmış oluyor. Aşağıdaki grafikte bu amaçla piyasadan çekilen Ethereum miktarının (mavi grafik) zamana göre değişimini görüyoruz.

Ethereum 2.0 fiyatları nasıl etkileyecek? En yalın anlatımla! Ethereum 2.0 fiyatları nasıl etkileyecek?İkinci faktör ise Ethereum ödülleri ile ilgili! Ethereum madencilerine yaptıkları iş karşılığında Ethereum ödülleri verilmektedir. Bu ödüller ise günlük Ethereum arzını belirliyor. Günlük yaklaşık 12,800 adet Ethereum (28.6 milyon dolar) madencilere ödül olarak dağıtılıyor. Bu rakam Bitcoin’de 900 BTC’de (34 milyon dolar) kalıyor. Ancak dolar cinsinden kıyasladığımızda arz edilen günlük Ethereum miktarı, Bitcoin’e kıyasla daha az! Ethereum 2.0 ile madencilere dağıtılan bu ödül miktarı da azalacak. Dolayısıyla Ethereum arzı da azalacaktır.

Lütfen Bkz: Yeni bir DeFi sezonu mu başlıyor? Eğer başlarsa Ethereum yatırımcıları yaşadı!

Talep Faktörü

Ethereum ağı birçok kripto para projesine ev sahipliği yapıyor. Ethereum ağına misafir olan bu projeler başlıca şunlar: DeFi, dApps, akıllı sözleşmeler, stabil coinler, ERC-20 tokenları ve diğerleri. Bu projeler faaliyetlerini sürdürmek için Ethereum talep ediyor. Örneğin DeFi platformlarında kilitli tutulan Ethereum miktarı 10 milyon adet ETH’ye denk geliyor. Ancak Ethereum 1.0 artık misafir ağırlamakta oldukça hantal kalıyor. Ethereum 2.0 ile Ethereum daha fazla misafir ağırlayabilecek! Kısaca Ethereum talebi artacaktır.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.