1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Elon Musk ne yapmaya çalışıyor?

Elon Musk ne yapmaya çalışıyor?

Elon Musk ne yapmaya çalışıyor?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Elon Musk son günlerde kripto piyasasının tam göbeğinde ve her gün gündemi belirleyecek ve piyasayı etkileyecek açıklamalar yapıyor.

Elon Musk ne yapmaya çalışıyor?

Elon Musk son günlerde kripto para piyasasının merkezinde yer alıyor. Katıldığı programlar, yaptığı anketler ve attığı tweetler piyasayı dalgalandırıyor. Musk son günlerde kripto piyasasında tepki toplayan açıklamaları gündemi meşgul ediyor.

Musk’ın SNL’da katıldığı programdan önce Dogecoin tüm zamanların en yüksek seviyelerini görmüştü. Programda yapacağı açıklamalarla Dogenin değerinin daha da artacağı düşünülüyordu. Ancak Musk programda konuşurken beklentiler karşılanmadı ve Dogecoin program esnasında %25 değer kaybetti.

İzleyen günlerde Elon önce DOGE-1 projesini duyurdu ardından da DOGE’nin Tesla için bir ödeme aracı olarak kullanılmak istenilip istenmediğini sorduğu bir twitter anketi açtı.

Ankete 24 saat içerisinde 3,9 milyon oy kullanıldı ve katılımcıların %78’i kullanılsın cevabını verdi.

Musk anketi yaptıktan bir gün sonra kripto paralar için bir dönüm noktası olan kararlarından biri olan Bitcoin ile Tesla satışını askıya aldığını duyurdu. Gerekçe olarak ise Bitcoin’in işlemler sırasında fosil yakıtları kullanımının artması ve çevreye verdiği zararı gösterdi.

Bitcoin küresel tüketimin neresinde?

Bilindiği gibi Bitcoin madenciliği çok güçlü bilgisayarlar ile yapılıyor. Bu bilgisayarların yüksek elektrik ihtiyacı fosil yakıtlardan karşılanıyor. Bitcoin madenciliğinin %65’nin yapıldığı Çin’de madencilik faalyetlerinde kullanılan elektrik kömürle çalışan elektrik santrallerinden karşılanıyor.

Bitcoin üretiminde tüketilen elektrik toplam küresel elektrik tüketiminin %0,59’unu temsil ediyor. Bu oran tek başına birçok ülkenin elektrik tüketiminin üzerinde.

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Bitcoin’in sürdürülebilir bir şekilde devam etmesinin tek yolu, fosil yakıtları yakmak yerine fosil yakıtlar yerine rüzgar veya güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak.

Elon Musk Dogecoin’e yol açıyor olabilir mi?

Elon Musk Bitcoin kararından bir gün önce resmi twitter hesabından bir anket paylaştı ve Dogecoin’in ödeme aracı olmasının istenilip istenilmediğini sordu. Aldığı tartışmalı Bitcoin kararı buna bağlı olabilir mi?

Anahtar kelime Bitcoin açıklamasının son satırında gizli olabilir. Bitcoin enerji tüketiminin %1’inden daha az enerji harcayan kripto paralara bakacaklarını belirten Musk, Dogecoin’i mi işaret etti? Bitcoin’in işlem başına ortalama tüketiminin 700 KWh civarında olduğu tahmin ediliyor. Buna karşılık Dogecoin’in işlem başına tüketimi ise 0,12 KWh olarak tahmin ediliyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.