1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. “Ekonomimize bir meteor yaklaşıyor”: Bu söz ABD Başkanına ait!

“Ekonomimize bir meteor yaklaşıyor”: Bu söz ABD Başkanına ait!

“Ekonomimize bir meteor yaklaşıyor”: Bu söz ABD Başkanına ait!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Başlıktaki ifade ABD Başkanı Joe Biden’a ait! Yanlış duymadınız. ABD Başkanı ekonomimize bir meteor yaklaşıyor ifadelerini kullandı. Bu ne anlama geliyor? Bitcoin ve kripto para yatırımları bu süreçten nasıl etkilenecek?


“Ekonomimize bir meteor yaklaşıyor”

ABD’de ciddi bir borç krizi yaşanıyor. Borç krizini politik bir kriz de izleyebilir. ABD yönetimi iflas riski ile karşı karşıya. Yani ABD yönetimi senatodan borçlanma limitlerini arttıramaz ise devlet işleme hale gelebilir. ABD devleri kepenk indirebilir.

22 Aralık 2018-25 Ocak 2019 tarihleri arasında Trump yönetimindeki ABD, 35 günlüğüne kepenk kapatmıştı. Bu dönemde Bitcoin devletin kapanmasına ciddi bir tepki göstermemişti.

meteor yaklaşıyor “Ekonomimize bir meteor yaklaşıyor”: Bu söz ABD Başkanına ait!

Ancak 2021 yılındaki şartlar 2018-19 dönemindeki şartlardan oldukça farklı. Günümüzde ABD ve dünyayı Korona salgını olumsuz yönde etkiliyor. Bu dönemdeki kapanmalar ciddi sorunlar doğurabilir.

Çin merkezli emlak şirketi Evergrande’nin geçtiğimiz günlerde iflas riski ile karşı karşıya kalması küresel ekonomide kısmi bir dalgalanmaya neden oldu. Şimdi başka bir emlak şirketi Fantasia isimli dev bir emlak şirketi de borçlarını ödemekte zorlandığı ortaya çıktı. Yani küresel piyasalar diken üstünde! Tam da bu anda ABD yönetiminde bir borç krizinin yaşanması sadece ABD sınırlarında kalmayacaktır. Bu süreç küresel sonuçları olan bir krizi tetikleyebilir.

Lütfen Bkz: Bitcoin (BTC) nedir? Nasıl alınır? Geleceği var mı?

Geçtiğimiz günler “Zengin Baba, Yoksul Baba” kitabının yazarı Robert Kiyosaki, Ekim ayında şiddetli bir küresel krizin yaşanabileceği yönde uyarılarda bulunmuştu. Kiyosaki bu riske karşı altın, gümüş, nakit ve Bitcoin yatırımı tavsiyesinde bulundu. Ancak Kiyosaki meteorun çarptığı ilk anda tüm finansal varlıkların olumsuz etkileneceğini belirtti. Bu sarsıntıdan altın, gümüş, nakit ve Bitcoin ilk kurtulacak ekonomik varlık olacaktır. Kiyosaki’ye göre en riskli yatırım ise hisse senetleri olacaktır.

2008 Küresel Emlak Krizinde yaşanan gelişmeleri hatırlayalım. Kriz ABD merkezli yatırım şirketi Lehman Brothers’in iflası ile tetiklendi. Krizin merkezi ABD idi ancak krizden en çok gelişmekte olan ülkeler olumsuz etkilendi. Eğer benzer bir küresel kriz yaşanırsa gelişmekte olan ülkeler bu krizden ciddi manada etkilenebilir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.